هشدار مسوول امنیتی بغداد: نفوذی‌ها برای انحراف تظاهرات در عراق تلاش می‌کنند

بغداد – ایرنا – رییس کمیسیون امنیتی شورای استان بغداد امروز سه شنبه با اشاره به تلاش نفوذی‌های برای انحراف تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم، هشدار داد که ظاهرکنندگان در دور جدید تظاهرات به نفوذی‌ها اجازه ندهند تا مسیر مطالبات اجتماعی را منحرف کنند.

«محمد جاسم الجویبراوی» در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت که تظاهرات مسالمت آمیز برای مطالبه حقوق یک حق مسلم است که در قانون اساسی عراق نیز بر آن تاکید شده اما باید تظاهرکنندگان نسبت به نیروهای نفوذی که درصدد انحراف نارضایتی های اجتماعی هستند، برحذر باشند.

وی اضافه کرده است که اگر تظاهرکنندگان می خواهند از این دور جدید نارضایتی های اجتماعی نتیجه بگیرند باید تظاهرات مسالمت آمیز و ضابطه مند داشته باشند و از دست زدن به خشونت و تخریب دارای هایی عمومی و خصوصی و درگیر شدن با نیروهای امنیتی حافظ تظاهرات ها، خودداری کنند.

به گفته وی، همه مردم و مسوولان حکومتی از این دور تظاهرات در صورتی که مسالمت آمیز و در چارچوب قانون باشد حمایت می کنند.

الجویبراوی تاکید کرد که هیچ انسان منصفی در عراق نیست که از وضع موجود رضایت داشته باشد و در پیشاپیش منتقدین به وضع موجود، مرجعیت عالی دینی عراق قرار دارد.

وی از نیروهای دولتی نیز خواست که در چارچوب قانون به وظایف خود در حمایت از تظاهرکنندگان مسالمت جو  عمل کرده و به نفوذی ها اجازه ندهند که در داخل تظاهرات ها نفوذ کرده و آن را از مسیر صحیح خود منحرف کنند.

وی بر ضرورت برخورد جدی نیروهای دولتی با عوامل نفوذی و به خشونت کشاندن تظاهرات های اجتماعی تاکید کرد.

رییس کمیسیون امنیتی شورای استان بغداد تاکید کرد که دولت مرکزی و متولیان اداره استان بغداد نسبت به دور جدید تظاهرات ها نگرانی ندارند و تدابیر ویژه ای برای حمایت از تظاهرکنندگان و عدم به خشونت کشاندن آن اتخاذ کرده اند.

گفته می شود دور جدید تظاهرات قرار است ۲۵ اکتبر (جمعه آینده) در بغداد و احتمالا دیگر شهرهای عراق برگزار شود.

در حال حاضر فراخوان های گسترده ای در شبکه های اجتماعی از طرف صفحات ناشناس برای مشارکت وسیع مردم در این دور از تظاهرات ها وجود دارد.

برخی از صفحات افراطی در این شبکه ها، خواهان سرنگونی کل نظام سیاسی در عراق شده و عده ای نیز بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات و طرح مطالبات از کانال های قانونی و ایجاد کمیته هایی مردمی برای پیگیری مطالبات اجتماعی تاکید کرده اند.

دور اول این تظاهرات در نهم مهرماه گذشته به خشونت کشیده شد که طبق آخرین گزارش کمیته تحقیق و تفحص این دور از تظاهرات، آمار کلی قربانیان خشونت ها در  بغداد و هشت استان جنوب و مرکز عراق از شهروندان ۱۴۹ نفر کشته و زخمی ها ۴ هزار و ۲۰۷ نفر و از نیروهای امنیتی هشت نفر کشته و یک هزار و ۲۸۷ نفر زخمی بوده که بیشترین تلفات متعلق به بغداد و سپس استان ذیقار بوده است.

طبق این گزارش سهم بغداد از این تلفات شامل ۱۰۷ کشته و سه هزار و ۴۵۸ نفر از شهروندان و ۴ کشته و ۳۶۳ نفر از نیروهای امنیتی در حالی که در ذیقار تعداد کشته های شهروندان ۱۹ نفر و زخمی ها ۲۲۳ نفر بوده و در مقابل دو نیروی امنیتی کشته و ۵۳۲ نفر دیگر نیز زخمی شده اند./ 

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =