۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۴
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83526949
۰ نفر

برچسب‌ها

مبارزه با «ابولا» محور گفت و گوی وزیران بهداشت 10 کشور آفریقایی

تهران- ایرنا- وزیران بهداشت ۱۰ کشور مرکز آفریقا در کشور جمهوری دمکراتیک کنگو درباره افزایش تبادل اطلاعات و نظارت مرزی برای مبارزه با بیماری «ابولا» گفت و گو کردند.

به گزارش «فرانس ۲۴»، «اتنی لوننگوندو» وزیر بهداشت جمهوری دموکراتیک کنگو روز سه شنبه اعلام کرد: وزرای بهداشت ۱۰ کشور آفریقای جنوبی در شهر شرقی گوما کنگو در مورد همکاری مرزی برای مقابله با بیماری ابولا گفت و گو کردند.

براساس بیانیه وزارت بهداشت کنگو، هدف از این گفت و گو اطمینان از به اشتراک گذاری به موقع اطلاعات مهم برای پاسخ سریع و کنترل بیماری همه گیر مانند ابولا و تقویت نظارت بر سلامت مرزی بوده است.

بر اساس داده های دولت کنگو شمار قربانیان مبتلا به بیماری ابولا در شرق این کشور به ۲ هزار نفر رسیده است.

همه گیری بیماری ابولا که به طور رسمی در ماه اوت پارسال در کنگو اعلام شد، پس از سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ با ۱۱ هزار و ۳۰۰ کشته، دومین مورد از گسترش این ویروس خطرناک در آفریقا است.

موارد جدید ابتلا به ابولا، نگرانی از گسترش این بیماری خطرناک در کشورهای آفریقایی را افزایش داده است. تاکنون به علت نظارت های شدید در مرز رسمی اوگاندا و رواندا با کشور کنگو، موارد نادری از افراد آلوده به این بیماری از مرز عبور کرده اند.

طبق گزارش برخی از رسانه های آفریقایی، مقامات رواندا به علت گسترش بیماری ابولا گذرگاه های مرزی با کنگو را بسته است.

ابولا یا «تب هموراژیک» نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می‌شود. نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانه‌های جمهوری دمکراتیک کنگو گرفته شده است.

نشانه‌های این بیماری معمولاً دو روز تا سه هفته بعد از تماس با ویروس و به صورت تب، گلودرد، دردهای ماهیچه‌ای، استفراغ، اسهال و کاهش عملکرد کبد و کلیه ها ظاهر می شود.

هیچ درمان خاصی تا کنون برای این بیماری وجود ندارد؛ می‌توان برای کمک به افراد مبتلا به آن از آب‌درمانی خوراکی (نوشاندن آب‌های محتوی قند و نمک) یا مایعات وریدی استفاده کرد. این بیماری نرخ مرگ و میر بالایی دارد و اغلب باعث مرگ بین ۵۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان می‌شود.

بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ بیماری ابولا بیش از ۱۱ هزار نفر را در کشورهای آفریقایی قربانی کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha