برخورد با متصرفان حاشیه سد مهاباد از سرگرفته می‌شود

مهاباد- ایرنا- فرماندار مهاباد با اشاره به نهایی شدن مشکلات مربوط به پرونده‌های حاشیه سد گفت: رفع تصرف حاشیه این سد و برخورد با متخلفان از سرگرفته می‌شود.

به گزارش ایرنا، ایرج شجاعی روز سه‌شنبه در جلسه شورای حفاظت از آب این شهرستان افزود: وقفه بوجود آمده به دلیل پیگیری برخی از تصرف‌ها و شکایت آنها در دادگاه، چند ماهی روند رفع تصرف را با تاخیر مواجه کرده بود که با پیگیری دادستان و دستور مستقیم وی عملیات رفع تصرف تا هفته آینده دوباره از سر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت عزم جدی در برخورد با متصرفان حاشیه سد دارد، ادامه داد: سد مهاباد به دلیل موقعیت مهم در تامین آب شرب شهری جزو خط قرمزهای این شهرستان است و حفاظت از آن در اولویت برنامه‌های فرمانداری قرار دارد.

وی اضافه کرد: ارایه هرگونه خدمات رفاهی از جمله برق و صدور سند مالکیت و هرگونه پروانه در حاشیه سد مهاباد تنها باید با استعلام از اداره امور آب باشد تا حریم و بستر سد رعایت شده و دوباره شاهد تصرف حاشیه آن نباشیم.

فرماندار مهاباد با اشاره به اینکه اغلب مجوزها و تاسیس اماکن رفاهی به طور غیرقانونی صادر شده است اظهار داشت: برق همه خانه‌باغ‌ها و زمین‌های دیم که به طور موقت وصل شده با هماهنگی اداره برق باید قطع شود.

«شجاعی»، با اشاره به شروع عملیات لایروبی رودخانه مهاباد هم عنوان کرد: با توجه به فرصت کم باقی‌مانده برای لایروبی مسیر رودخانه مهاباد تمام اداره‌های ذیربط موظف است در حد توان ماشین‌آلات خود را در اختیار شهرداری قرار دهد.

معاون خدمات شهری شهرداری مهاباد نیز در این جلسه گفت: از پنج روز گذشته ۶ نقطه بحرانی و حادثه‌خیز رودخانه این شهرستان با استفاده از انواع ماشین‌آلات سنگین لایروبی آغاز شده و هم‌اکنون این عملیات به طور مستمر در چند نقطه در حال انجام است.

حسن گیته با بیان اینکه تجهیزات این شهرداری محدود است، گفت: برای تداوم عملیات لایروبی و تسریع در آن از سایر ارگان‌ها در خواست کمکئ و همکاری شده است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد هم در این جلسه گفت: در سال زراعی جاری تاکنون ۱۶ میلی‌متر بارندگی در این شهرستان ثبت شده است که نسبت به میانگین نرمال ۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اردلان محمدپور با اشاره به خطر صاعقه در منطقه باتوجه به بارش‌های رگباری ادامه داد: روند بارش‌های متناوب و پراکنده تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت و انتظاریم داریم در این مدت بیش از ۲۳ میلی‌متر بارندگی در منطقه روی دهد.

وی در خصوص وضعیت دمای شهرستان نیز بیان کرد: میانگین دما در آبان‌ماه نیم درجه سانتی گراد نسبت به نرمال گرمتر و در آذرماه نیز نیم درجه سانتی‌گراد سردتر پیش بینی شده است.

محمدپور اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون شاهین‌دژ با ۳۶ میلی متر بیشترین بارندگی استان را داشته و کمترین هم میاندوآب با ۲ میلی‌متر بوده است.

روز هفتم اردیبهشت ماه جاری سه مورد از باغ‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز به مساحت ۴.۵ هکتار در حریم سد مهاباد با حضور اعضای شورای تامین شهرستان تخریب و رفع تصرف شد.

همچنین در ادامه این طرح ۱.۵ هکتار از اراضی تصرف شده حریم سد مهاباد در محور حمزه آباد با دستور دادستان این شهرستان رفع تصرف و ابنیه‌های موجود در آن تخریب شد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب از آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد به مصارف بخش کشاورزی و ۱۹ میلیون متر مکعب نیز به مصرف شرب می‌رسد.

حاشیه سد مهاباد به سبب اینکه از قدیم یکی از تفرجگاه‌های مهم این شهر به شمار می‌آید، بسیار مورد توجه اهالی این شهر قرار دارد و اهالی آن با حساسیت بیشتری هرگونه تجاوز به حریم آن را رصد می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =