خرید تضمینی ۲۳ هزار تن گندم توسط سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی

تبریز- ایرنا- مدیر تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی گفت: امسال تاکنون ۲۳ هزار تن گندم توسط سازمان تعاون روستایی استان خرید تضمینی شده است.

علی اکبر نژادرضا روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خریدهای تعاون روستایی به سه صورت تضمینی، حمایتی و توافقی انجام می شود؛ خرید تضمینی گندم بر عهده شرکت غله بوده و شبکه تعاون روستایی نیز ۴۴ مرکز خرید برای این موضوع ایجاد کرده است. 

وی اضافه کرد: در خرید تضمینی کلزا هم که با مباشرت اتحادیه تعاونی روستائی تبریز انجام گرفت، چهار هزار و ۸۰۰ تن کلزا خرید داشتیم و خرید گلرنگ نیز در حال انجام می باشد. 

نژادرضا ادامه داد: سال گذشته در خرید توافقی محصولات کشاورزی در مورد عدس ورزقان و زغال اخته کلیبر نیز اقدام شد که افت قیمت توسط برخی دلالان مدیریت شد و بر این اساس از منافع کشاورزان حمایت کردیم.

وی گفت: در خصوص محصولاتی چون زغال اخته باید از ظرفیت هایی مثل صندوق زنان روستایی استفاده شود، چون کارخانجات بخش خصوصی به دلیل محدودیت میزان تولید این محصول و هزینه بر بودن اختصاص خط تولید، زیر بار فرآوری امثال زغال اخته نمی رود، ولی بانوان و نیروهای بومی توانایی انجام این کار را دارند که سود دو طرفه ای نیز در بر دارد.

امسال در آذربایجان شرقی نزدیک به ۹۰۰ هزار تن گندم تولید و پیش بینی می شد که از این میزان حدود ۶۰۰ هزار تن خرید تضمینی شود، اما اختلاف بر سر قیمت، تحقق این پیش بینی را دشوار کرد. 

سیلوهای آذربایجان شرقی ظرفیت ذخیره سالانه یک میلیون تن گندم را دارند.

پارسال ۶۵ درصد ظرفیت سیلوهای آذربایجان شرقی از گندم پر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =