ویژگی های اشتغال و معیشت ۵۶ روستای ایلام مستندسازی شد

ایلام- ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام از انجام مطالعه و ارزیابی ۵۶ روستای استان خبر داد و گفت: مطالعات این روستاها با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایلام انجام گرفته است.

به گزارش ایرنا، رحمت اله قیصوری در نشست شورای برنامه ریزی استان اظهار داشت: بر اساس بند الف ماده ۲۷ قانون دولت مکلف است پنج هزار روستا در سطح کشور را از نظر اشتغال، معیشت و ... بررسی کند که سهم استان ایلام ۵۶ روستا در مرحله اول بود.

وی افزود: این مطالعات با همکاری دانشگاه ایلام انجام و اطلاعات خوبی از ویژگی های این روستاها جمع آوری و مستندسازی شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام بیان کرد: در مرحله دوم سایر روستاهای استان نیز به تناوب مورد مطالعه و بررسی قرار میگیرند و اطلاعات آنها در سندهای آمار گنجانده می شود که در برنامه ریزی های آتی بر اساس شاخص هایی که دارند در زمینه اشتغال و کسب و کار و تکمیل زنجیره ارزش مورد توجه قرار می گیرند.

قیصوری تاکید کرد: بررسی و ارزیابی دقیق مطالعات روستاها نقش مهمی در شناسایی ظرفیت ها و استعدادهای مختلف روستاهای استان دارد که در برنامه ریزی و تخصیص اعتبار می توان بر اساس آنها تصمیمات مناسبی لحاظ کرد.

وی از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا نظرات خود را در خصوص مطالعات این روستاها اعلام کنند.

این در حالی است که به دستور استاندار ایلام قرار شد، یک کمیته تخصصی شامل دانشگاه، معاونت اقتصادی، دستگاه های مربوطه برای بررسی مطالعات روستایی استان تشکیل شود تا دقت بیشتری بر روی آن صورت و حداکثر ظرف یک ماه این برنامه مصوب شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  ایلام در ادامه با تقدیر از تلاش های مردم و مسئولان استان در میزبانی زوار حسینی(ع) گفت: مردم ایلام به این خدمتگزاری افتخار می کنند و با تمام توان در خدمت زوار بودند.

قیصوری اظهار داشت: می توان از ظرفیت و موقعیت خوبی که در این اربعین ایجاد شد برای توسعه استان استفاده کرد و به عنوان یک قابلیت برای معرفی استان و توسعه زیرساخته ها بهره گرفت.

استان ایلام بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ بیش از ۵۸۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۱۸۴ هزار و ۴۴۴ نفر در مناطق روستایی زندگی می کنند.

در مجموع ۶۰۷ روستای مشمول طرح هادی در استان ایلام وجود دارد که تاکنون برای ۴۰۰ روستا این طرح اجرا شده است.

هم اینک ۹۸.۵ درصد از جمعیت روستایی با جمعیتی بیش از ۱۷۷ هزار نفر در ۴۹۸ روستای این استان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند.

پوشش گازرسانی در مناطق روستایی استان نیز با افتتاح طرح های در حال اجرا به ۹۴ درصد در قالب ۴۶۵ روستا این استان افزایش می یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =