خروج دام زنده بدون مجوز بهداشتی از خراسان شمالی ممنوع شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: خروج دام زنده بدون داشتن گواهی بهداشتی از این استان ممنوع است و از این رو انتظار می‌رود عشایر حتما نسبت به مایه‌کوبی دام خود علیه بیماری‌ها پیش از کوچ به مناطق قشلاقی اقدام کنند.

سیدمحمدمهدی احمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون مایه کوبی دام عشایر علیه بیماری تب برفکی، در حال انجام است و پیش بینی می شود در این مرحله، ۷۰ درصد از جمعیت ۳۵۰ هزار راسی دام عشایری استان زیر پوشش قرار گیرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی افزود: طرح مایه کوبی دام عشایر علیه بیماری تب برفکی، رایگان انجام می شود.

وی گفت: در فصل کوچ قشلاقی، شهرستان های گرمه و مانه و سملقان در این استان، عرصه حضور عشایر استان سمنان هستند که خدمات دامپزشکی، به این قشر داده می شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی هم گفت: دام هایی که با خودرو حمل می شود مورد رصد و بازرسی قرار می گیرد اما نمی توانیم نظارت قوی بر دام های مایه کوبی نشده و به صورت پیاده منتقل می شوند، داشته باشیم.

حمید رمضانی اظهار داشت: بخش زیادی از دام عشایر به صورت پیاده به مناطق قشلاقی منتقل می شوند.

وی افزود: مایه کوبی دام سبک روستاییان علیه بیماری تب برفکی، سالی یک بار و در زمستان انجام می شود اما دام عشایر دو نوبت مایه کوبی می شوند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: در فصل کوچ پاییزه اقدام به مایه کوبی دام عشایر می شود و در کوچ بهاره هم، دامپزشکی استان گلستان اقدام به مایه کوبی می کند.

خراسان شمالی با احتساب دام عشایر بیش از 2 میلیون و 350 هزار راس دام سبک دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =