۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۷
کد خبرنگار: 2186
کد خبر: 83526741
۰ نفر

برچسب‌ها

گلیج بهشهر مستند شد

ساری -ایرنا -در دومین نشست تخصصی بسته‌بندی و تجاری‌سازی صنایع دستی مازندران روز سه‌شنبه از کتاب آوای کرچال ( مستند نگاری گلیج در شهرستان بهشهر )رونمایی شد.

 کتاب آوای کرچال  در ١٥٤ صفحه  و شامل  ٧ فصل با موضوعاتی نظیر  پیشینه نساجی سنتی در مازندران، گلیج های منقوش شهرستان بهشهر ، آشنایی با الیاف و آماده سازی آن  ،آشنایی و آماده سازی دستگاه های نساجی سنتی ، ویژگی های رنگ  و نقش در گلیچ ، آشنایی با بافندگان  برجسته گلیج بافی و سایر منسوجات تولیدی بهشهر تالیف شده است.

 این کتاب که شامل پیشینه نساجی  و بافت های سنتی نظیر گلیم، جاجیم،گلیمچه و ساجیم در استان به ویژه در شرق مازندران  با کمک اداره صنایع دستی و محققان دانشجویی جمع اوری شد و  با تالیف ندا صداقتی زاده به رشته تحریر در امد.

در میان دست بافته های مازندران گلیج ها و جاجیم ها به دلیل تنوع نقش از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این دست بافته های بدون پرز از گذشته تاکنون در روستاهای مختلف شهرستان های بهشهر با نام هایی همچون جاجیم، گل دار جاحیم، گلیج، گلیم و رنگین گلیم با ساده ترین دستگاه های نساجی سنتی تولید شده و از مهم ترین صنایع دستی شرق مازندران می باشند.
دومین نشست تخصصی بسته بندی صنایع دستی و راهکارهای تجاری سازی آن امروز سه شنبه در سالن همایش دانشگاه شمال آمل برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =