۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83526587
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اردوغان: برخی به دنبال تجزیه سوریه هستند

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به حمایت تسلیحاتی آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه گفت: کسانی که به تروریست‌ها کمک تسلیحاتی می‌کنند به دنبال تجزیه سوریه هستند، اما ما از تمامیت ارضی سوریه دفاع می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رئیس جمهور ترکیه این مطلب را امروز / سه شنبه/ پیش از سفر به روسیه در جمع خبرنگاران عنوان کرد.

اردوغان، اظهار داشت: "گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ هیچ جایگاهی در آینده سوریه نخواهد داشت. امیدواریم با همکاری دیگر کشورها منطقه را از وجود این تروریست‌های تجزیه‌طلب آزاد کنیم."

وی با بیان این‌که ترکیه با روسیه در زمینه مبارزه با معضل تروریسم اشتراک‌نظر دارد، گفت: "در سفر به روسیه موضوع اقدامات لازم جهت پایان دادن به حضور عناصر پ.ک.ک/پ.ی.د/ی.پ.گ در مناطق تحت کنترل رژیم اسد را مورد بررسی قرار خواهیم داد."

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: "از تمام کشورهای دارای درک و وجدان انتظار داریم از پروژه بازگشت پناهجویان سوری به وطن‌شان حمایت کنند. اگر آمریکا به وعده‌هایی خود عمل نکند، عملیات چشمه صلح با عزم بیشتری ادامه خواهد یافت".

اردوغان خاطر نشان کرد: "از ۹ اکتبر تاکنون ۷۷۵ تروریست از پای درآمده اند. در این مدت ۷ سرباز کشورمان و ۷۹ تن از اعضای ارتش ملی سوریه و همچنین ۲۰ غیرنظامی نیز در حملات تروریستی (پ.ک.ک/ی.پ.گ) به شهادت رسیده‌اند."

وی در ارتباط با روند خروج شبه نظامی کُرد از شمال سوریه گفت: ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر خارج شده اند، خروج ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تن دیگر نیز ادامه دارد؛ این را از نزدیک پیگیری خواهیم کرد. تاکنون ۲۲۰۰ کیلومترمربع را از تروریسم پاکسازی کرده و کنترل ۱۶۰ منطقه مسکونی را به دست گرفته ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اظهار نظرها درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نیز اشاره کرد و بدون نام بردن از شخصی خاص، اظهارات برخی مقامات ایران درباره عملیات چشمه صلح را مورد انتقاد قرار داد.

اردوغان با لحنی گلایه گونه افزود: "از اظهارات برخی مقام های ایرانی در باره عملیات چشمه صلح ناراحت شدم".

او به سخن و یا فرد خاصی اشاره نکرد، اما با خاطرنشان کردن مواضع خود در قبال پرونده هسته ای ایران افزود: "همه دنیا از رویکرد اردوغان در قبال برنامه هسته‌ای ایران در گذشته نزدیک اطلاع دارند." 

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه سخنان مورد ادعا از جانب شخص رییس جمهوری ایران نیست، گفت که از همتای ایرانی اش توقع داشته مانع این اظهار نظرها شود. چرا که این موارد شخص بنده و تمام نزدیکانم را آزار می‌دهد.

طیب اردوغان در ادامه افزود: ما (ترکیه، روسیه و ایران) سه کشور طرف توافقنامه سوچی هستیم. اکنون این روند را چگونه ادامه خواهیم داد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =