اولین کاروان اتباع خارجی از مرز خسروی وارد کشور شد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: اولین کاروان اتباع خارجی شامل ۴۰۰ تن از زائران کشورهای پاکستان و افغانستان روز سه‌شنبه از طریق مرز رسمی خسروی وارد کشور شدند.

مرادعلی تاتار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این زائران از مرزهای دیگر کشورمان به منظور حضور در همایش بزرگ پیاده روی اربعین عازم کربلای معلا شده بودند که امروز از مرز رسمی خسروی وارد جمهوری اسلامی ایران شدند.

 وی اظهار داشت: این زائران پس از ورود به کشورمان از مرز خسروی، عازم مناطق شرق کشور شدند تا از طریق مرزهای شرقی عازم کشورشان شوند.

وی گفت: با توجه به نزدیکی مسیر کربلای معلا به مرز خسروی، زائران استان های مرکزی، شمالی و حتی شرقی کشور و دیگر اتباع خارجی که از مرزهای شرقی کشور برای حضور در این راهپیمایی عازم عراق شدند، رغبت بیشتری برای بازگشت از این مرز دارند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: تمامی امکانات و خدمات لازم در مرز خسروی فراهم است و دستگاه های پای کار هستند و نسبت به خدمات رسانی به زائران اقدام می کنند.

تاتار ادامه داد: همچنین برخی موکب های مردمی نیز همچنان به خدمات رسانی به زائرانی که از مرز خسروی عازم عراق شده و یا از این مرز به کشور بر می گردند، می پردازند.

 او گفت: مرز رسمی خسروی همچنین محل تردد اتباع عراقی نیز هست و روزانه شمار زیادی از زائران عراقی که برای زیارت اماکن مقدس کشورمان از این مرز رسمی تردد می کنند.

فرماندار قصرشیرین گفت: از زمان بازگشایی مرز رسمی خسروی به روی زائران عتبات عالیات پس از ۶ سال وقفه در ۱۵ شهریورماه امسال تا کنون این نخستین کاروان تبعه خارجی دیگر کشورها است که از این مرز وارد کشور می شود.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.