انتشار تصاویر بدون رضایت افراد در شبکه‌های اجتماعی جرم است

قم – ایرنا - رئیس پلیس فتا قم گفت: برابر ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای هرکس صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند به‌نحوی‌که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی موالی اظهار داشت: حفظ حریم خصوصی کاربران در فضای سایبر بیش از آنکه به نرم‌افزارها و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی بستگی داشته باشد به خود کاربران بستگی داشته که چگونه در این فضا از خود مراقبت می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه کاربران زیادی بدون توجه به حساسیت این موضوع اقدام به بارگذاری تصاویر شخصی و خصوصی خود در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، غافل از اینکه این امر ممکن است باعث بروز مشکلات خانوادگی و صدمه به موقعیت اجتماعی، خانوادگی و حیثیتی آن‌ها شود.

رئیس پلیس فتا قم ادامه داد: افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی با اهداف خاص از پیش برنامه‌ریزی‌شده فعالیت دارند که به دنبال مقاصد مجرمانه مختلفی ازجمله هتک حیثیت، اخاذی، کلاه‌برداری، جعل هویت، سرقت اطلاعات و ترویج فرهنگ ابتذال غرب هستند که غفلت کاربران از این موضوع، ممکن است حریم خصوصی آنان و خانواده‌شان را دچار مشکلات خطرناک سازد و ازلحاظ روحی و روانی آسیب جدی به پیکره خانواده وارد آورد.

موالی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه‌ای نیز هر کس،‌ فیلم یا صوت یا تصویر فرد دیگری را تغییر دهد یا تحریف کرده و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به‌نحوی‌که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی همچنین بابیان اینکه فعال کردن گزینه‌های امنیتی در شبکه‌های اجتماعی از ملزومات کار در فضای مجازی است، تاکید کرد: کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌هیچ‌عنوان به هویت افراد در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر خصوصی خود و خانواده‌شان را در فضای مجازی منتشر نکنند.

وی اظهار داشت: خانواده‌ها در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود و فرزندانشان نهایت دقت را داشته باشند، اطلاعات شخصی خود را رمزگذاری کرده و از انتشار دادن هرگونه اطلاعات شخصی و خانوادگی خود در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا استان قم بیان کرد: کلیه کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص خانم‌ها به‌هیچ‌عنوان به هویت افراد در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر خصوصی خود و خانواده‌شان را در فضای مجازی منتشر نکنند، چراکه مجرمان سایبری و افراد فرصت‌طلب به دنبال این‌گونه اطلاعات بوده و با سوءاستفاده از آن به دنبال فریب، تهدید و اخاذی هستند.

کشف ۱۳ کیلو تریاک در قم

فرمانده انتظامی شهرستان قم نیز از دستگیری ۶ خرده‌فروش مواد مخدر و کشف ۱۳ کیلو تریاک در استان خبر داد.

 سرهنگ مراد حسین جعفریان اظهار داشت: در راستای طرح برخورد و مبارزه با خرده‌فروشان و معتادان متجاهر در سطح محلات حاشیه‌ای شهر قم، موضوع در دستور کار ماموران فرماندهی انتظامی شهرستان قم قرار گرفت.

وی افزود: ماموران کلانتری ۱۴ و پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان قم با  انجام اقدام‌های پلیسی در عملیاتی غافلگیرانه مخفیگاه ۶ تن از خرده‌فروشان مواد مخدر را شناسایی و طی بازرسی از آن محل، ۱۳ کیلوگرم تریاک کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان قم ادامه داد: درنهایت متهمان به همراه پرونده تشکیل‌شده برای  انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی استان شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =