فرانسه مناسبات اقتصادی خود با شرق را توسعه می دهد

تهران - ایرنا - اگرچه ایالات متحده با سیاست یکجانبه گرایانه خود در تلاش است تا یک نظام تک قطبی مبتنی بر هژمونی آمریکایی را برقرار کند اما در یک سوی دیگر میدان، اروپا و بویژه فرانسه بطور جدی به توسعه روابط خود با چین و تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی با ابرقدرت شرق فکر می کند.

به گزارش هفته نامه "اکسپرس" فرانسه و خبرگزاری "شین هوا" چین، قرار است در سفر آتی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه به چین در اوایل ماه نوامبر/ آبان ۹۸، بیش از ۳۰ موافقت نامه اقتصادی بین پاریس و پکن به امضای روسای جمهوری دو کشور برسد.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین روز دوشنبه با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار مکرون سفر ماه مارس همتای چینی اش به پاریس را سفری موفق خواند و گفت که در این سفر با «شی جین پینگ» در مورد ارتقای بیشتر روابط فرانسه و چین به توافق های مهمی رسیده است.
 


رئیس جمهوری فرانسه گفت که او هفته گذشته با رئیس جمهوری چین گفت و گوی تلفنی داشته و به طور جامع و عمیق در مورد روابط دوجانبه و همکاری های عملی تبادل نظر کرده است.

مکرون خاطرنشان کرد مشتاقانه منتظر است در دومین نمایشگاه بین المللی واردات و صادرات چین و در تلاش برای ارتقای مشارکت راهبردی جامع فرانسه و چین به مرحله جدید و برداشتن گام های تازه همکاری ها در حوزه های تجاری، کشاورزی، مالی، انرژی هسته ای غیر نظامی و ارتباط های مردمی شرکت کند.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: این کشور به طور جدی به ارتقای توسعه روابط اروپا و چین متعهد بوده و تمایل دارد هماهنگی و همکاری با چین را در امور چندجانبه و جهانی تقویت کند تا به طور مشترک چالش های جهانی از جمله مبارزه با تغییرات آب و هوایی و حمایت از تنوع زیست محیطی را برطرف کنند.

وزیر خارجه چین هم با اشاره به اینکه پکن از مکرون در سفر آتی به چین به گرمی استقبال می کند، گفت: این دیدار یک ارتباط مهم راهبردی بین دو کشور بزرگ جهان و همچنین دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و دو تمدن به نمایندگی از شرق و غرب خواهد بود.

وانگ یی خاطرنشان کرد: چین به همراهی فرانسه تلاش می کند تا مقدمات دقیق سفر مکرون به چین و زمینه دستیابی به دستاوردهای بیشتری و ارسال سیگنال های مثبت از تقویت همکاری های دو کشور به جامعه بین المللی را فراهم کند. وزیر خارجه چین، سفر آتی رئیس جمهوری فرانسه به آن کشور را نوید بخش ثمرات بسیاری برای پکن و پاریس خواند.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، وانگ یی گفت: تعداد قابل توجهی بین ۳۰ تا ۴۰موافقت نامه اقتصادی در سفر امانوئل مکرون در اوایل نوامبر به چین امضا خواهد شد و من تصویر زیبایی از نتایج مثمر ثمری که از این دیدار انتظار می رود دارم.

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در نخستین سفر رسمی خود به فرانسه در اواخر ماه مارس(فروردین۹۸) با رئیس جمهوری فرانسه دیدار و علاوه بر مناسبات دوجانبه درباره مسائل مورد علاقه دو طرف از جمله حکومت جهانی، قوانین تجاری و محیط زیست گفت و گو کرد.رئیس جمهوری فرانسه تلاش کرد با توجه به قوانین و قواعد چندجانبه گرایی بد که آمریکا به دنبال حاکمیت آن در جهان است، همتای چینی خود را متقاعد به بحث در مورد قوانین چندجانبه کند.

همکاری های تجاری اروپا با چین و تقویت این همکاری ها در حالی مطرح می شود که اروپا با بحران سخت 'برگزیت' دست و پنجه نرم می کند.

مکرون با توجه به تلاش هایی که در جهت همگرایی اعضای اتحادیه اروپا داشته، امیدوار است چین را متقاعد به یک همکاری چندجانبه قوی با متحدان اروپایی خود کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =