بیش از ۳۳ هزار استاندارد ملی در ایران تدوین شده است

سنندج - ایرنا - سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران گفت: ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی و ۴۵ استاندارد بین‌المللی در کشور تدوین شده است.

فرزانه انصاری روز سه‌شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن اجتماعات مرکز فنی و حرفه‌ای ورمقانی سنندج برگزار شد، اظهار داشت: ۲۵ هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی در ایران زیر پوشش استاندارد است.

وی با اشاره به اینکه چهار پژوهشکده در پژوهشگاه استاندارد مستقر است، اضافه کرد: تاکنون ۲۸ هزار و ۲۰۰ پروانه استاندارد اجباری در ایران صادر شده است.

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران یکی از برنامه‌های سازمان استاندارد را حمایت از تولید دانست و افزود: موتور محرکه رونق تولید بر رقابت‌پذیری، مدیریت کیفیت و استانداردسازی استوار است.

انصاری با بیان اینکه تعداد استانداردهای ملی در کشورهای توسعه یافته به عنوان شاخص توسعه مطرح می‌شود، گفت: ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی تاکنون در ایران تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در سطح جهانی رتبه مطلوبی در استانداردسازی دارد، یادآور شد: تاکنون ۴۵ استاندار بین‌المللی هم توسط سازمان استاندارد ایران تدوین شده است.

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران گفت: صنعت کشور باید به سمت تولید محصولات رقابت پذیر حرکت کند که برای قرار گرفتن در این مسیر رعایت استانداردها امری ضروری است.

۳۵۹ واحد تولیدی در کردستان زیر پوشش استاندارد هستند

مدیرکل استاندارد کردستان هم در این مراسم با اشاره به اینکه طبق قانون تقویت استاندارد وظایف فرابخشی برای سازمان درنظر گرفته شده است، گفت: این قانون به نظام استاندارد اشاره دارد که تحقق آن نیاز به مساعدت دستگاه اجرایی و بخش خصوصی است.

ژیلا یزدانی با بیان اینکه قدم‌های موثری در حوزه استاندارد حلال در کشور برداشته شده است، اظهار داشت: اگر ایران بتواند پنج درصد از بازار عرضه محصولات حلال را به خود اختصاص دهد ۲ برابر درآمدهای نفتی می‌تواند کسب درآمد کند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد حلال فقط مختص خوراک نیست، بسته بندی، پوشاک و غیره را هم شامل می‌شود، یادآور شد: تنها مرجعی است که می تواند اعطای نشان حلال را صادر کند، سازمان استاندارد است.

مدیرکل استاندارد کردستان اعلام کرد: تاکنون ۲ استاندارد حلال را در استان برای ۲ واحد طیور صادر کرده‌ایم و امیدواریم دیگر واحدهای تولیدی استان هم در این راستا اقدام کنند.

یزدانی گفت: از آنجا که کردستان استانی مرزی است لذا کنترل کیفی واردات و صادرات در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اداره‌کل استاندارد با کمک بخش خصوصی در این راستا ارائه خدمت می‌کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۳۸ آزمایشگاه همکار و یک شرکت تدوین استاندارد مطابق ضوابط استاندارد در این استان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل استاندارد کردستان گفت: در حال حاضر ۳۵۹ واحد تولیدی در استان زیرپوشش استاندارد هستند که این واحدها ۷۳۴ فرآورده تولید می‌کنند.

در پایان این مراسم از واحدهای تولیدی نمونه و مسئولان کنترل کیفی نمونه استان تجلیل به عمل آمد.

شعار امسال روز جهانی استاندارد، استانداردهای ویدئویی خالق صحنه جهانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =