استراتژی غلط واشنگتن، حضور نظامیان آمریکایی در سوریه

تهران - ایرنا - باقی ماندن بخشی از نظامیان آمریکایی در سوریه به بهانه محافظت از میادین نفتی این کشور از چنگ اندازی گروه‌های تروریستی، به تایید خبرنگار سی ان ان، نه تنها این نظامیان را در شرایط بدی قرار داده بلکه استراتژی صحیحی برای آمریکا محسوب نمی شود.

خبرنگار شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان امروز (سه شنبه) از شمال سوریه گزارش داد: اکثر نظامیان آمریکایی از سوریه به عراق منتقل شده اند اما شماری از آنها برای محافظت از چاه های نفت در خاک سوریه باقی مانده اند.

«نیک پتن والش» (Nick Paton Walsh) افزود: اکنون نظامیان آمریکایی با شرایط کاملا متفاوت از قبل در خاک سوریه قرار دارند، آنها در بدترین وضعیت ممکن و بدون حمایت کردهای سوریه ناگزیر به مراقبت از این حوزه های نفتی هستند، زیرا آمریکا به کردها خیانت کرد.

وی ادامه داد: نگهداشتن نظامیان آمریکایی برای محافظت از این چاه ها نفتی و استقرار بخشی از آنها در قسمت های جنوبی سوریه، استراتژی درستی برای آمریکا به شمار نمی رود.

 به گزارش سی ان ان، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که برخی نیروهای آمریکایی برای حفاظت از میادین نفتی سوریه در این کشور باقی خواهند ماند تا به گفته وی با همکاری «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به «اس دی اف» مانع از دسترسی گروه تروریستی داعش و یا دیگران شود.

در همین حال «باربارا استار» خبرنگار بخش پنتاگون سی ان ان گزارش داد: مقامات آمریکایی گفته اند که حدود ۲۰۰ نیروی ویژه آمریکایی برای محافظت از این چاه ها نفتی به مدت چند هفته در خاک سوریه باقی خواهند ماند.

منابع خبری روز گذشته گزارش دادند، بیش از یکصد خودروی زرهی نیروهای آمریکایی خاک سوریه را ترک کرده و وارد عراق شدند، این خودروهای زرهی از طریق گذرگاه مرزی «سحیله» واقع در استان «دهوکم عراق به اقلیم کردستان رفتند.

آمریکا بیش از یکهزار نیرو در شمال سوریه داشت که با نیروهای کردی که ترکیه آنها را تروریست می خواند، همکاری نزدیکی داشتند.

ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اولین بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، تصمیمی که به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع وقت آمریکا منجر شد.

نظامیان آمریکایی پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا برای توقف حملات به شمال سوریه و ایجاد منطقه امن تحت سیطره نیروهای ترکیه،  این مناطق را ترک می کنند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد در صورتی که آمریکا به وعده های خود در این توافق عمل نکند، با قدرت عملیات  «چشم صلح» علیه شبه نظامیان کُرد «ی.پ.گ» و  «پ.ک.ک» را ادامه می دهد.

ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

۱۰۷۱

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha