سدهای کرمانشاه آماده استقبال از باران شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه اعلام کرد که بخشی آب پشت سدهای استان کرمانشاه به منظور آمادگی برای فصل بارش تخلیه شده‌است.

«بهرام درویشی» سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: ظرفیت سازی برای سدهای استان کرمانشاه را از مردادماه آغاز و تاکنون ۴۰ درصد ظرفیت سدها را خالی کرده‌ایم.

وی ظرفیت آب گیری سدهای استان را یک میلیارد و ۱۷۴ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: اکون بیش از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان کرمانشاه قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با بیان اینکه هواشناسی پاییز و زمستان پربارانی را برای کرمانشاه پیش بینی کرده است، افزود: در صورت نیاز حجم آب بیشتری از سد های استان تخلیه خواهد شد.

درویشی با بیان اینکه ظرفیت سازی در سدها کاملا مدیریت شده و با توجه به ظرفیت پایین دست انجام می‌شود، تاکید کرد: بیشتر آبی که تخلیه شده برای مصارف کشاورزی و شرب خصوصا در فصل گرما استفاده شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از مردم خواست که در فصل بارندگی از حضور در کنار رودخانه های خروشان و شناکردن داخل رودخانه ها خودداری کنند.

استان کرمانشاه با بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت از هفت صد بهره می برد که آب آنها به منظور مصارف کشاورزی، آبزی پروری و شرب مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

پاییز و زمستانی پر باران در راه است

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه پاییز و زمستان پربارانی در راه است، گفت: پاییز سال گذشته ۲۹۱ میلی‌متر بارندگی داشتیم که ۷۰ درصد بیشتر از نرمال بود؛   پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در پاییز امسال ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر باندگی داشته باشیم که به اندازه نرمال یا مقداری بیشتر است.

«محمد خسروی» افزود: در زمستان سال گذشته ۲۵۴ میلی‌متر بارندگی داشتیم که طبق پیش بینی‌ها این میزان بارش امسال حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر خواهد بود.

ویی پاییز امسال را از سال گذشته بیشتر پیش بینی کرد و گفت: به نظر می رسد که پاییز امسال یک تا سه درجه از سال قبل سرد و یک درجه از حالت نرمال گرم تر باشد.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه عنوان کرد: میانگین بارش‌های سال آبی گذشته (از مهرماه سال ۹۷ تا شهریور ۹۸) ۷۷۵ میلی‌متر بود که نسبت به میانگین نرمال ۶۸ و نسبت به سال قبل از آن ۴۶ درصد رشد داشته است.

اخبار مرتبط