تلاش هند برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی در امتداد مرزهای پاکستان

دهلی نو-ایرنا- یک مقام ارشد دولت هند روز سه‌شنبه اعلام کرد که در راستای کاهش آلودگی هوا و همچنین وابستگی به نفت، دهلی نو قصد دارد چندین نیروگاه بادی و خورشیدی در امتداد مرزهای غربی کشور احداث کند.

شبکه خبری «نیوز ۱۸» روز سه‌شنبه گزارش داد: دولت هند که با رکورد اقتصادی این کشور روبرو شده، در سه سال گذشته بودجه طرح های انرژی تجدیدپذیر را تا سه برابر افزایش داده است.  این پروژه ها با هدف کاهش وابستگی به واردات نفت انجام می شوند.

"آنند کومار" معاون وزیر انرژی های تجدیدپذیر هند گفت: ما چندین پروژه برای تولید ۵۰ گیکاوات برق را شناسایی کرده ایم. دولت از مناطق صحرایی که در کشاورزی کاربرد ندارند استفاده خواهد کرد. این پروژه‌ها به کاهش آلودگی در هند کمک می کند.

مرز های هند با پاکستان در منطقه کشمیر و همچنین راجستان و گجرات دارای شرایط مساعد طبیعی جهت استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی است.

دولت هند پیشتر اعلام کرد که برای دستیابی به اهداف استفاده از انرژی تجدید پذیر، در یک دهه آینده ۳۳۰ میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری خواهد کرد.

دهلی نو  برای ادامه رشد اقتصادی به شدت به گسترش ظرفیت تولید انرژی خود احتیاج دارد و در این راستا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت تولید انرژی تجدید پذیر خود را به ۵۰۰ گیگاوات یا ۴۰ درصد از ظرفیت کل تولید انرژی ارتقا دهد. این کشور اکنون در رتبه چهارم جهانی از نظر استفاده از انرژی باد و در رتبه پنجم جهانی از نظر استفاده از انرژی خورشیدی است.

سهم انرژی تجدید پذیر در تولید انرژی هند از شش درصد در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ به ۱۰ درصد در سال‌های ۲۰۱۸-۱۹ افزایش یافته است. بر اساس داده‌های دولت هند تا ماه فوریه سال ۲۰۱۹، ظرفیت کل انرژی تجدید پذیر (به استثنای انرژی آبی) هند ۷۵.۰۶ گیگاوات بوده است. در سال ۲۰۱۸، ظرفیت تولید انرژی هند از طریق بازیافت زباله حدود ۱۷۵ مگاوات بوده است.

هند یکی از بزرگ‌ترین وارد کنندگان نفت و ششمین وارد کننده عمده محصولات نفتی است. انتظار می‌رود که استفاده از منابع تجدیدپذیر، وابستگی این کشور را به سوخت‌های فسیلی گران قیمت کاهش دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =