۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83526125
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش مخالفان دولت ونزوئلا برای جلب حمایت‌ روسیه و چین

تهران - ایرنا - رهبر مخالفان ونزوئلا که تاکنون با حمایت‌های آمریکا در براندازی دولت کاراکاس ناکام مانده، درصدد جلب کمک و حمایت روسیه و چین برای دستیابی به هدف خود برآمده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ترسا بلاندریا» نماینده «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در برزیل اعلام کرد که گوایدو با چندین هیات از چین در کاراکاس دیدار کرده است. همچنین شماری از اعضای وابسته به مخالفان با مقامات و دیپلمات های روسیه در تماس هستند.

رهبر مخالفان ونزوئلا و اعضای ائتلاف وی در حالی با نمایندگان دولت های روسیه و چین دیدار کرده اند که پکن و مسکو آشکارا از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت کرده اند.

ترسا بلاندرینا ادامه داد: در این تماس ها، گوایدو از روسیه و چین خواسته بخشی از فرایند حصول راه حل برای بحران سیاسی ونزوئلا و همچنین تسهیل کننده گذار سیاسی در این کشور باشند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اخیرا در دیدار با مادورو در مسکو حمایت خود را از دولت کاراکاس اعلام کرد.

بحران اقتصادی در ونزوئلا باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده و طی سال‌های گذشته دستکم بیش از سه میلیون نفر از این کشور گریخته اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سووال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

نیکلاس مادورو، آمریکا و هم پیماناش به ویژه خوان گوایدو را به تلاش برای کودتا در ونزوئلا متهم کرده است.

ونزوئلا همچنان بدنبال راههای مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و در این راستا دولت مادورو توانسته برای بدست آوردن درآمد و به رغم مواجهه با تحریم‌های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد. در این راستا دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =