۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83526100
۰ نفر
شرکت فضایی راکت لب برای ماموریت‌ها آماده می‌شود

تهران- ایرنا- شرکت فضایی «راکت لب» در کنگره بین‌المللی فضانوردی در واشنگتن دی.سی اعلام کرد که تا اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، سرویس‌های خود را برای ارائه ماهواره‌های کوچک و سایر محموله‌ها به مدارهای متوسط، زمین ثابت و حتی مدارهای ماه گسترش می‌دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، اندکی کمتر از دو سال پیش بود که این شرکت مستقر در کالیفرنیا اولین ماهواره‌های کوچک خود را با استفاده از موشک تقویت کننده خود به نام «الکترون» (Electron) از پایگاه فضایی این شرکت واقع در نیوزیلند به مدار پایین زمین (LEO) پرتاب کرد.

اکنون شرکت راکت لب نه تنها درباره ارسال بارهای کوچک به مدارهای متوسط، زمین ثابت و مدارهای اطراف ماه صحبت می‌کند، بلکه به زودی محموله‌های بزرگتری را به  فضای بین ماه و زمین (Cis-Lunar Space) و مدار زمین ثابت ارسال خواهد کرد. مدار زمین‌ ثابت (Geostationary orbit) یا مدار «زمین‌ایستا» که به آن «کمربند کلارک» نیز گفته می‌شود یکی از مدارهای زمین‌ آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵ هزار و ۷۸۶ کیلومتری بالاتر از سطح‌دریا و دقیقا بر فراز خط استوای زمین قرار دارد.

به گفته شرکت «راکت لب»، این شرکت با استفاده از درس‌های فراگرفته از چند پرتاب موشک «الکترون» خود به مدارهای زمین، پیشرفت‌هایی در سیستم پیش رانش Curie این موشک ایجاد کرده است. این موضوع به این شرکت اجازه می‌دهد تا موشک الکترون در نهمین پرتاب خود بتواند بار را در ارتفاع هزار کیلومتری (۶۰۰ مایلی) زمین ارائه دهد.

اما بزرگترین پیشرفت حاصله، احتمالا پلت فرم ماهواره‌ای ۵۰ کیلوگرمی این شرکت به نام «فوتون» است که برای حمایت از همه چیز از ماموریت‌ها به مدار پایین زمین گرفته تا ماموریت‌ها به فضای بین سیاره‌ای طراحی شده است. این پلتفرم، از ماموریت ماهواره‌های کوچک تا ۱۷۰ کیلوگرم (۳۷۵ پوند) از مرحله پرتاب تا ۵ سال بعد در مدار پشتیبانی می‌کند.

«پیتر بک» موسس و رئیس اجرایی شرکت راکت لب می‌گوید، ماهواره‌های کوچک نقش مهمی در علم و اکتشاف و همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های ارتباطی و ناوبری برای حمایت از بازگشت انسان‌ها به ماه بازی می‌کنند. آن‌ها نقش مهمی به عنوان مسیریابان از بین خطر و ایجاد زیرساخت‌هایی برای ماموریت‌های آتی ایفا می‌کنند.

شرکت «راکت‌لب» در سال ۲۰۰۶ میلادی در نیوزیلند تأسیس شد ولی بعدا مقر آن به «کالیفرنیا» منتقل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =