۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 834
کد خبر: 83526090
۰ نفر

برچسب‌ها

ثبات لبنان و دشمنانش

تهران- ایرنا- سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بعد از اعتراضات مردمی و سنگ‌اندازی گروهی از سیاستمداران معلوم‌الحال و وابسته در حکومت لبنان، عاقبت مجبور به اعلام رسمی استعفای خود شد اما همچنان راه درازی تا تعیین سرنوشت لبنان بعد از این دوره از اعتراضات مردمی در این کشور وجود دارد.

روزنامه اعتماد در قسمتی از یادداشتی به قلم احمد دستمالچیان، آورده است:  اعتراضات اخیر در لبنان دو جنبه مشخص دارد، یکی اعتراض به فساد، رانت‌خواری و ویژه‌خواری به ویژه از سوی مقام‌های دولتی که وجهه بحق اعتراضات است. مطالبات مردم در این زمینه کاملا مشروع است. بخش بزرگی از مردم لبنان سال‌هاست از خدمات‌رسانی و مدیریت دولت ناراضی هستند. همین مدتی پیش بود که شاهد بودیم مردم بیروت در اعتراض به ناتوانی دولت از جمع‌آوری صحیح و منظم زباله‌ها دست به اعتراض زدند.

عملکرد ضعیف و ناصحیح دولت، عامل اصلی این نارضایتی‌هاست که همه مردم لبنان، فارغ از دین و مذهب و جناح سیاسی را تحت تاثیر خود قرار داده است اما جنبه پنهانی هم در این اعتراضات وجود داشت. عده‌ای از وابستگان به برخی دولت‌های خارجی که سال‌هاست در امور لبنان دخالت‌های غیرمشروع و بی‌جا می‌کنند و حتی شخص نخست‌وزیر، سعد حریری هم از توهین‌های بزرگ و زننده آنها بی‌نصیب نماند امروز تلاش می‌کنند تا ثبات و استقراری که در لبنان ایجاد شده را به هم بزنند. لبنان بعد از مدت‌ها تاخیر شاهد برگزاری یک انتخابات عمومی بود که در نتیجه آن دولت جدید سعد حریری تشکیل شد. این دولت با حمایت نمایندگان منتخب مردمی عملا بر اساس اجماع و آرای عمومی باعث ایجاد یک پایداری نسبی در فضای لبنان شده‌ بود. اما اعتراضات اخیر باعث شد تا گروهی از دولت‌های خارجی فرصت‌طلب با سوار شدن بر موج نارضایتی مردمی از عملکرد دولت، تلاش کنند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. این دولت‌ها که نیت‌های سویی برای آینده لبنان دارند، تلاش می‌کنند تا بار دیگر لبنان را به سمت هرج و مرج و درگیری‌های طولانی‌مدت دیگری بکشانند.

سعد حریری از دو جهت تحت فشار بود. از یک طرف نارضایتی عمومی از عملکرد دولت و فساد باعث شده ‌بود تا نخست‌وزیر لبنان از سوی افکار عمومی احساس فشار کند. از سوی دیگر دیکته‌های کشورهای خارجی که در لبنان نفوذ دارند، دلیل دیگری بود که سعد حریری را تحت فشار گذاشته ‌بود. کشورهایی که با عوامل شناخته ‌شده و معلوم‌الحال خود تلاش می‌کنند تا دولت و حکومت را به سمت فروپاشی میل دهند. فردی مانند سمیر جعجع که فردی وابسته و معلوم‌الحال است و ولید جنبلاط از کناره‌گیری سعد حریری و اجرای نیت‌های خارجی حمایت می‌کنند. حمایت این گروه‌ها از سوءنیت دولت‌های خارجی باعث می‌شود که حتی با کناره‌گیری سعد حریری، فرآیند تعیین دولت بعدی هم با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. هر چند این احتمال وجود دارد که تا تعیین دولت جدید توسط پارلمان لبنان، آقای حریری همچنان مقام ریاست کابینه را به عنوان نخست‌وزیر موقت در اختیار داشته ‌باشد. در صورتی که سعد حریری بار دیگر به عنوان نماینده مکلف برای نخست‌وزیر معرفی نشود، افراد دیگری در میان اهل سنت لبنان وجود دارند که توانایی در اختیار گرفتن مقام نخست‌وزیری را دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =