بیش از چهار هزار بازرسی بهداشتی از موکب‌های استان کرمانشاه انجام شد

کرمانشاه - ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بیش از چهار هزار بازرسی بهداشتی از موکب‌ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در برنامه سلامت اربعین از ۱۳ الی ۲۸ مهر در استان کرمانشاه انجام شد.

محمدابراهیم شکیبا روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا همچنین تعداد کارت بهداشت صادر شده برای خادمان در موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی را ۲۱۰ مورد اعلام کرد و افزود: در این مدت همچنین ۳۳۰ مورد کنترل و بازرسی منابع آب آشامیدنی و ۱۲ متر مکعب سالم‌سازی آب شرب (کلرزنی) انجام شده است.

او تعداد کلرسنجی انجام شده آب آشامیدنی را نیز در این مدت چهار هزار و ۱۴۰ مورد، تعداد کدورت سنجی انجام شده را ۲۵۵ مورد و تعداد نمونه‌برداری میکروبی آب آشامیدنی را نیز ۵۷۰ مورد اعلام کرد. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنان خود همچنین تعداد نظارت بر مخازن سیار و ثابت آبرسانی مستقر در موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی (کلرسنجی-کلرزنی و نمونه‌برداری) را هزار و ۷۵۰ مورد و میزان سطح سم‌پاشی و گندزدایی اماکن عمومی و سرویس‌های بهداشتی را نیز ۱۱۴ و ۶۷۰ متر مربع اعلام کرد.

به گفته شکیبا در این مدت هزار و ۹۸۰ کیلوگرم موادغذایی غیرمجاز توقیف، جمع‌آوری و معدوم شد. 

زائران در بدور ورود به کشور کنترل شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: به منظور پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیردار (عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های اسهالی) تیم‌های بهداشتی مستقر در گیت‌های ورودی و خروجی، افرادی که علائم تنفسی (تب، سرفه، گلودرد) را داشتند شناسایی کردند و با آموزش بهداشت فردی از این افراد مراقبت لازم را به عمل آوردند.

شکیبا افزود: در صورت شک به آنفلوانزا، این افراد بلافاصله برای انجام نمونه‌گیری به درمانگاه ارجاع شدند.

در مجموع از ۱۵ مهرماه تاکنون ۱۶۰ هزار زائر اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی برای حضور در پیاده‌روی بزرگ اربعین عازم عراق شدند که ۹۰ درصد این زائران از طریق این مرز رسمی به کشور بازگشتند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.