۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۶
کد خبرنگار: 2961
کد خبر: 83525995
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت بندخاکی با هشت میلیارد ریال هزینه در بافق آغاز شد

یزد - ایرنا - عملیات اجرایی بندخاکی شهرستان بافق با حجم ۴۵۰ هزار مترمکعب و تامین هشت میلیارد ریال هزینه و با هدف تقویت منابع آب‌های زیرزمینی و پیشگیری از خسارت سیل در حوزه معدن سنگ آهن دی ۱۹ (ِd ۱۹ ) بر روی رودخانه فصلی « چادرنَغون» آغاز شد.

محمد زاده رحمانی  فرماندار بافق روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ساخت این بند در ۲ مرحله اجرا می‌شود و مرحله اول آن تا سه ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: با ساخت این بند از ورود سیل آب و روان آب‌ رودخانه «بیشه در» و سایر رودخانه‌های فصلی به روستاهای حسن‌آباد، صادق‌آباد، جاده بافق - ساغند و معادن سنگ آهن پایین دست منطقه جلوگیری می‌کند.

فرماندار بافق با بیان اینکه بند یادشده  مشکل برخی بندها را به دلیل رسوب خاک ندارد بیان کرد: با توجه به بافت ماسه‌ای نفوذپذیری آب در بند چادرنغون وجود نخواهد داشت.

فرماندار بافق تصریح کرد: این بند علاوه بر مزایای یادشده تاثیرزیادی  بر میزان آب‌دهی چاه‌های حسن‌آباد دارد و سبب رونق فعالیت کشاورزی به ویژه پسته‌کاری می‌شود.

به گفته زاده رحمانی، بندخاکی یادشده باعث کنترل سیل و تعیین سهم بارندگی و آب برگردان جاده معدن سنگ آهن دی ۱۹ هم می‌شود.

هزینه ساخت بند خاکی یادشده با مشارکت فرمانداری، سنگ آهن مرکزی و منابع طبیعی و آبخیزداری بافق تامین شده است.

فاصله معدن سنگ آهن دی ۱۹ تا بافق ۷۸ کیلومتر است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده از سوی مقام‌های معدنی کشور مقرر شد از ۵۰ میلیون تن ذخیره سنگ آهن موجود در این معدن ۲۵ میلیون تن توسط شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و بقیه از سوی معدن چادرملو اردکان برداشت شود.

مرکز شهرستان ۵۰ هزارنفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =