عسل سبلان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود

اردبیل - ایرنا - رئیس اتحادیه صنفی عسل و لبنیات‌فروشان اردبیل گفت: عسل سبلان اردبیل جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.

فردین صفوی روز سه‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: در نمایشگاه تخصصی اربیل عراق عسل اردبیل در بین محصولات دیگر کشورها به لحاظ کیفیت رتبه اول را به خود اختصاص داد.

رئیس اتحادیه صنفی عسل و لبنیات‌فروشان اردبیل نبود صنایع تبدیلی را از مشکلات صنعت زنبورداری استان خواند و گفت: خام‌فروشی عسل سبلان ارزش افزوده این محصول را پایین آورده و برای رهایی از این مشکل باید صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در اردبیل راه‌اندازی شده و این ماده تولیدی جای پای محکمی در بازارهای جهانی داشته باشد.

وی افزود: زنبورداری کشور به عنوان یک صنعت ارزشمند با بهره‌مندی هزاران خانوار از آن و اشتغالزایی قابل توجه روز به روز در حال تبدیل شدن به یک صنعت فاخر و ارزشمند است و مسئولان با هدف حمایت از زنبورداران می‌توانند زمینه تولید و عرضه با کیفیت را فراهم و از واردات بی‌رویه عسل به کشور جلوگیری کنند.

صفوی ادامه داد: سالانه ۷۰ هزار تن عسل در کشور تولید و روانه بازار مصرف می‌شود ولی مشکلی که وجود دارد این است که عسل تولید شده همانند سایر محصولات تولیدی از بسته‌بندی مناسبی برخوردار نیست.

وی افزود: متاسفانه کارخانه‌های بسته‌بندی عسل که در استان اردبیل فعال بودند بدلیل مشکلات مختلف به تعطیلی کشانده شدند و هم‌اکنون فقط یک شرکت فعال در این زمینه وجود دارد و به همین دلیل نیاز است اقدامات لازم در راستای بسته‌بندی و عرضه به بازار انجام شود.

رئیس اتحادیه صنفی عسل و لبنیات‌فروشان اردبیل با بیان اینکه عسل اردبیل از لحاظ میزان تولید رتبه سوم  کشور را داراست، گفت: سالانه ۶هزار و ۲۰۰ تن عسل در این استان تولید و روانه بازار می‌شود.

وی از ساماندهی عسل‌فروشان تقلبی حاشیه جاده‌ها در استان خبر داد و افزود: در سال‌های اخیر استقرار عسل‌فروشان تقلبی که اغلب غیربومی هستند زیان و ضرر قابل توجهی به عسل اردبیل وارد ساخته است.

صفوی گفت: فروش عسل در حاشیه جاده‌ها جمع‌آوری شده هرچند در بازار ممکن است عسل‌های تقلبی به فروش برسد و بر این اساس نظارت کافی در بازار عسل با هدف عرضه عسل طبیعی و استاندارد به مردم و میهمانان انجام خواهد گرفت.

او بیان کرد: با توجه به این که عسل اردبیل ثبت جهانی شده نیاز است مسئولان استانی برای برندسازی این محصول حمایت‌های همه‌جانبه‌ای داشته باشند.

صفوی بیان کرد: امروزه حرکت در مسیر تبلیغات بسیار حائز اهمیت است و  باید برای معرفی عسل اردبیل از این ظرفیت مهم استفاده شود تا بتوان عسل اردبیل را که جزو باکیفیت‌ترین عسل کشور است، به همگان معرفی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =