الگوهای کشت بر اساس برش‌های شهرستانی هدف‌گذاری می‌شود

اردبیل_ ایرنا_ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: برای افزایش راندمان تولید و تنظیم بازار عرضه و تقاضا ، الگوی کشت پاییزه و بهاره بر اساس برش شهرستانی هدف‌گذاری می‌شود.

 ارژنگ عزیزی دوشنبه در نشست اقتصادی با متولیان کشاورزی استان افزود: سازمان جهاد کشاورزی برای هرکدام از شهرستان‌ها بر اساس ظرفیت، شرایط آب و هوایی و میزان آب و حاصلخیزی خاک الگوی کشت تعریف کند.

وی با بیان اینکه توسعه نوین آبیاری از اهداف دولت است، بیان کرد: صرفه‌جویی میزان مصرف آب در بحث کشاورزی و استفاده بهینه از این نعمت خدادادی در سایه توسعه نوین آبیاری امکان‌پذیر است.

او اضافه کرد: محصولات کشاورزی تولید شده در استان باید در راستای صادرات انجام شود و ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی در کنار مزارع تولیدی می‌تواند به بحث ماندگاری و صادرات کمک کند، متاسفانه گاهی مواقع در بحث وارد کننده سخت‌گیری نمی‌شود اما در بحث تولید و صادرات سخت‌گیری‌های زیادی می‌شود.

عزیزی ادامه داد: برخی از محصولات مشمول قیمت‌گذاری است و به منظور افزایش انگیزه در تولید کننده باید قیمت منطقی روی محصولات استراتژیک گذاشته شود، دولت نمی‌تواند سایر محصولات غیر استراتژیک را به عنوان متولی بفروشد و باید به تناسب تولید واحد صنایع تبدیلی ایجاد شود.

او گفت: سرمایه‌های مردم همان سرمایه ملی است و محصولات باید به شکل زنجیره ای تبدیل به احسن شود و یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد صنایع تبدیلی زنجیره‌ای است.

در این جلسه تعدادی از بهره‌برداران و کارشناسان کشاورزی در رابطه با تغییر الگوی کشت، آبیاری نوین، ساماندهی محصولات تولید شده،افزایش راندمان تولید، میزان تولید گندم و کلزا و سیب‌زمینی و همچنین استفاده از توسعه نوین آبیاری بحث و بررسی کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =