۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83525812
۰ نفر

برچسب‌ها

استقرار نظامیان و تانک‌های آمریکایی در لیتوانی

تهران – ایرنا – آمریکا روز دوشنبه عملیات استقرار یک گردان نیروی نظامی و ده‌ها فروند تانک در لیتوانی را به نشانه بازدارندگی در مقابل روسیه، ‌ آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ویلنیوس، ده‌ها فروند تانک آبرامز و خودروهای زرهی برادلی آمریکا از طریق ناوگان ریلی به لیتوانی منتقل شدند. ‌

«رایمونداس کاروبلیس» وزیر دفاع لیتوانی گفت که استقرار برنامه ریزی شده  حدود ۵۰۰ نظامی آمریکایی در طول زمستان، نشان می دهد که حضور نظامی آمریکا در پهلوگاه شرقی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، دیگر یک تابو نیست.

وی افزود: این امر حاوی پیامی برای لیتوانی و کشورهای همسایه در ناتو است که متحدان در کنار ما هستند.

وزیر دفاع لیتوانی همچنین گفت که استقرار نیروها و تجهیزات در این کشور حامل پیام بازدارندگی برای روسیه است.

در همین حال، «بن هاجز» فرمانده سابق نیروهای مسلح آمریکا در اروپا گفت که استقرار نیروهای آمریکایی در لیتوانی، نشانه تعهد واشنگتن به استمرار عملیات بازدارندگی در امتداد جناح شرقی ناتو است.

استقرار این نیروها در لیتوانی در حالی روی می دهد که آمریکا نظامیان خود را از سوریه بیرون کشیده است.

هاجز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اشتباه خواند و افزود: هیچ کس از جمله روس ها نباید نسبت به تعهد آمریکا به ناتو، سردرگم شوند.

ناتو دو سال پیش یک گردان چند ملیتی به رهبری آلمان متشکل از حدود یک هزار نظامی را در لیتوانی مستقر کرد. لیتوانی کشوری با جمعیت دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، عضو اتحادیه اروپا و ناتو است. ۹۱۰۹

پس از آنکه روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد، ‌ ائتلاف ناتو نظامیانی را نیز در لهستان، استونی و لتونی مستقر کرد تا مانع از ماجراجویی های مسکو شود.

کل این منطقه به مدت بیش از ۴۰ سال پس از جنگ جهانی دوم زیر سیطره اتحاد جماهیر شوروی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =