اقدام جدی مسئولان کهگیلویه و بویراحمد برای ساماندهی رودخانه بشار

یاسوج- ایرنا- جمعی از مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به همراه شهردار یاسوج امروز دوشنبه از عملیات اجرایی طرح ساماندهی و حفاظت ترانشه رودخانه بشار در محدوده رجا این شهر و گلزار شهدای روستای دارشاهی شهرستان دنا بازدید کردند.

به گزارش ایرنا، معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید با مهم دانستن این طرح برای جلوگیری از تخریب ناشی از بروز سیل احتمالی، گفت: امید است در زمان باقیمانده و قبل از بارش های سیلابی این طرح به پیشرفت مطلوبی برسد.

عزیز فیلی اظهار داشت: اعتبار مصوب سال ۱۳۹۸ این طرح ۲۰ میلیارد ریال است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد بنا به حساسیت موضوع تخصیص ۱۰۰ درصدی آن را در نظر خواهد گرفت.

وی در مورد عملیات اجرایی ساماندهی رودخانه روستای دارشاهی شهرستان دنا، افزود: در این طرح با توجه به گذشت زمان محدود از آغاز عملیات اجرایی آن اقدام های مطلوبی انجام شده که در نوع خود در کهگیلویه و بویراحمد بی سابقه است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شرکت آب منطقه ای استان با تمام توان و ظرفیت اقدام به اجرای این طرح کردند، بیان کرد: شتاب بخشی در عملیات اجرایی آن ضروری است.

فیلی عنوان کرد: عملیات ساماندهی رودخانه روستای دارشاهی شهرستان دنا که قبور شهدا در نزدیکی آن واقع شده در مقابل خدماتی که شهیدان برای تثبیت نظام و انقلاب کشیدند، اقدامی ناچیز است.

وی ابراز داشت: امید است که مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد دست به دست یکدیگر داده تا مردم هر چه بیشتر از خدمات نظام و انقلاب بهره مند شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد نیز به حساسیت این طرح و خطر احتمالی بروز سیلاب در محدوده رجا و گلزار شهدای روستای دارشاهی شهرستان دنا اشاره کرد و به بیان مشخصات فنی و اقدام های انجام شده پرداخت.

علی داوودی مهر گفت: عملیات اجرایی ساماندهی رودخانه بشار در محدوده رجا با هدف حفاظت از ترانشه و ترمیم جاده مجاور با قراردادی به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال آغاز شده و ۱۰ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: در صورت تأمین اعتبار لازم پیش بینی می شود که این طرح تا پایان امسال اجرا شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: انحراف مسیر آب با حفر ۲ کانال به طول ۳۰۰ متر، اجرای رمپ ورودی، تهیه سنگ لاشه، تسطیح بستر رودخانه بشار برای انباشت مصالح مورد نیاز و آغاز عملیات پی کنی جزو مهمترین اقدام های انجام شده شرکت در این طرح است.

داوودی مهر با اشاره به عملیات اجرایی ساماندهی رودخانه دارشاهی شهرستان دنا، عنوان کرد: پس از خطری که سیلاب فروردین ماه امسال موقعیت گلزار شهدای این روستا را تهدید می کرد، شرکت آب منطقه ای استان با تعیین پیمانکار دارای شرایط و بهره گیری از ظرفیت های داخلی کهگیلویه و بویراحمد انحراف موقتی آب را انجام داد.

وی ابراز داشت: این طرح هم اینک ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تأمین اعتبار لازم تا اواخر امسال به پایان خواهد رسید.

داوودی مهر اجرای خشکه چین با سنگ لاشه به قطر ۲ متر و حجم پنج هزار مترمکعب، تهیه مصالح پای کار به حجم ۱۰ هزار مترمکعب، اجرای دایک خاکی با تراکم ۹۵ درصد و تهیه و ریختن مصالح رودخانه ای به حجم ۲ هزار مترمکعب را از اقدام های شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در این طرح اعلام کرد.

حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد و دیگر مسئولان اجرایی حاضر در این بازدید نسبت به هرگونه همکاری قانونی برای اجرای این طرح قول مساعد دادند. 

گلزار شهدای روستای دارشاهی شهرستان دنا در بارش های شدید فروردین ماه امسال در معرض طغیان رودخانه بشار یاسوج قرار داشت و ایجاد یک سیل بند خاکی موقت جلوی تخریب آن را گرفت اما خطر همچنان وجود دارد.

در این بارش ها خسارت زیادی به هر آنچه در مسیر و بستر رودخانه بشار و دیگر رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد بود وارد شد و گلزار شهدای روستای دارشاهی شهرستان دنا نیز که در نزدیکی بستر رودخانه بشار واقع شده در معرض خطر قرار داشت.

چهار شهید، ۲ جانباز و چند پدر شهید در گلزار شهدای روستای دارشاهی شهرستان دنا مدفون هستند.

روستای دارشاهی در حدود ۴۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =