سند راهبردی حوزه محیط زیست خراسان‌ جنوبی تدوین می‌شود

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان‌ جنوبی گفت: سند راهبردی در حوزه محیط زیست خراسان‌ جنوبی تا پایان دولت دوازدهم برای پوشش خواسته‌های سازمان‌های مردم نهاد (سمن) تدوین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی مجید پورعیسی روز دوشنبه در نشست با سمن‌های فعال حوزه محیط زیست افزود: ما به عنوان خدمتگزاران مردم در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این دغدغه را داریم که چگونه می‌توانیم در حوزه محیط زیست همکار و حامی سازمان‌های مردم نهاد باشیم.

وی بیان‌ کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که تخریب محیط زیست در ابعاد مختلف را تجربه کرده‌ایم در حالی که توسعه پایدار با حفاظت از محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی گفت: حفاظت از محیط زیست به دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی ارتباط دارد و اگر بخواهیم در این زمینه موفق باشیم باید آن را تبدیل به دغدغه، گفتمان و فرهنگ کنیم.

وی با اشاره به ضرورت تغییر نوع نگاه در حوزه محیط زیست افزود: فرایند تبدیل شدن موضوعات مرتبط با محیط زیست به یک گفتمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بین آحاد مردم باید نهادینه شود.

پورعیسی گفت: تدوین سند راهبردی در حوزه محیط زیست خراسان‌ جنوبی را با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می‌کنیم تا خواسته‌های سمن‌ها را در این حوزه پوشش دهیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه حفاظت از محیط زیست در خراسان‌جنوبی باید کشت‌های جایگزین متناسب با طبیعت خراسان‌جنوبی را احصا کنیم اظهار داشت: در کمیته برنامه‌ریزی هر شهرستان یک سازمان مردم نهاد فعال از آن شهرستان و در شورای برنامه‌ریزی استان یک سمن به نمایندگی از همه سمن‌ها وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: در حوزه تفریحات و برنامه‌هایی چون آفروید سواری باید شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که همه مردم تفریح خود را داشته باشند و هم مسائل و موضوعات محیط زیستی مراعات شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به گلایه یکی ار فعالان محیط زیست در زمینه بی‌توجهی به آموزش کتاب انسان و محیط زیست در دبیرستان گفت: این موضوع را در شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی مطرح می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آماده هرگونه همکاری با سازمان‌های مردم نهاد از جمله در زمینه اختصاص مکان (سالن‌های همایش سازمان مدیریت و برنامه ریزی) برای برنامه‌ها و تامین هزینه‌های مربوط به دعوت از یک استاد مدعو در موضوعات فرهنگی و آموزشی هستیم گفت: ابتدا باید سمن‌های فعال در حوزه‌های مختلف را شناسایی و سپس چگونگی کمک به آنان را مشخص کنیم.

پورعیسی با اشاره به اینکه شبکه‌سازی در حوزه سمن‌های محیط زیست در خراسان‌جنوبی را مدنظر قرار می‌دهیم اظهار داشت: نشست هر سه ماه یک بار با سمن‌های محیط زیست نیز مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه سمن‌ها از ورود به مسائل حاشیه‌ای فاصله بگیرند یادآور شد: این تشکل‌ها در حوزه‌های زیست محیطی مرتبط با دستگاه‌های اجرایی مصدایق را به ما ارائه دهند تا در این زمینه با دستگاه‌ها رایزنی داشته باشیم.

وی گفت: باید این فرهنگ را ایجاد کنیم که مردم به جای اینکه به حیات وحش با شکارهای غیرمجاز آسیب بزنند در روزهای تعطیل و زمان مناسب به دیدن حیات وحش رفته و از آن لذت ببرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =