الجبیر ادعای واهی نقش ایران در حمله به آرامکو را تکرار کرد

تهران-ایرنا- «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان روز دوشنبه بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، ایران را مسئول حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو عنوان کرد.

به گزارش شبکه خبری العربیه، الجبیر در نشستی در لندن تاکید کرد: عربستان با دلایل و مدارکی که دارد، اطمینان دارد که ایران در حمله به آرامکو دست داشته است.

یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه ۲۳ شهریورماه (۱۴سپتامبر) در واکنش به حملات عربستان سعودی به یمن، پالایشگاه های «بقیق» و «خریص» وابسته به شرکت نفتی آرامکوی عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

به دنبال این حمله تولید نفت عربستان حدود 50 درصد کاهش یافت.

الجبیر در حالی ایران را متهم می کند که کشورش تاکنون دلایلی دال بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو ارائه نکرده است.

وی با بیان اینکه، سرزنش ایران از سوی کشورهای اتحادیه اروپا درباره حمله به  آرامکو درست است، مدعی شد که ایران به حاکمیت کشورها و قوانین بین المللی احترام نمی گذارد.

این مقام سعودی در حالی مدعی بی احترامی ایران به حاکمیت کشورها شده که کشورش از فروردین ماه 1394 با حمله گسترده به یمن بعنوان فقیرترین کشور منطقه، باعث کشته یا زخمی شدن هزاران غیرنظامی و نابودی زیرساخت های این کشور شده است.

الجبیر ادعا کرد: حمله ایران به دو ایستگاه نفتی آرامکو نشانگر اهداف خصمانه تهران در منطقه است.

وی ادامه داد: موشک هایی که تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار دادند، ایرانی هستند.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان گفت: ما بارها گفتیم که به دنبال جنگ نیستیم اما در برابر چنین حملاتی نیز سکوت نخواهیم کرد.

الجبیر ضمن اینکه توافق هسته ای ایران (برجام) را دارای نقص خواند مدعی  شد که صدور انقلاب اسلامی آنگونه که در قانون اساسی ایران آمده پذیرفتنی نیست.

عربستان سعودی همچون آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی پیشتر نیز بدون ارائه دلیل و مدرکی، ایران را متهم به انجام این حمله کرده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =