خروج زودهنگام وزیران حزب ترقیخواه از جلسه هیئت دولت لبنان

بیروت- ایرنا- وزیران حزب سوسیالیست ترقیخواه به رهبری "ولید جنبلاط" دقایقی پیش از پایان جلسه امروز هیئت دولت به منظور بررسی طرح اصلاحات اقتصادی نخست وزیر آن را ترک کردند.

به گزارش شبکه المیادین، پس از تصویب طرح اصلاحات اقتصادی سعد حریری نخست وزیر لبنان در جلسه روز دوشنبه هیئت دولت، وزیران حزب سوسیالیست ترقیخواه پیش از پایان جلسه، آن را ترک کردند. آنان سپس اعلام کردند خروج ما از جلسه دولت به معنی خروج از دولت نیست.

حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان دارای دو وزیر در کابینه حریری است که عبارتند از «اکرم شهیب» وزیر آموزش و پروش و «وائل أبو فاعور» وزیر صنایع.

این در حالی است که "سمیر جعجع" رهبر حزب "نیروهای لبنانی" دو شب پیش از استعفای وزیران این حزب در دولت خبر داد.

وی جنبلاط را نیز به استعفا فراخواند؛ این در حالی است که جنبلاط از همان آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در لبنان ضمن اعلام حمایت از حریری از وی خواست استفعا دهد و گفت من نیز با او استعفا می دهم.

حزب نیروهای لبنانی نیز چهار وزیر در کابینه لبنان دارد. وزیران مستعفی عبارتند از: غسان حاصبانی معاون نخست وزیر، کمیل بوسلیمان وزیر کار، ریشار قیومجیان وزیر امور اجتماعی، می شدیاق وزیر مشاور در امور توسعه اداری.

بسیاری از محافل سیاسی لبنانی از جمله حزب الله لبنان مخالفت خود را با استعفای سعد حریری اعلام کردند.

ریا حسن وزیر کشور لبنان نیز اعلام کرد که استعفای حریری اوضاع را بهتر نخواهد کرد.

در سطح خارجی نیز آمریکا، فرانسه، انگلیس و روسیه اعلام کردند مخالف استعفای سعد حریری هستند.

در این میان عربستان با خروج فوری اتباع خود از لبنان در صدد اعمال فشار بر حریری به منظور استعفا برآمد آن هم در شرایطی که سردی روابط عربستان و حریری و اختلاف بین دو طرف بر کسی پوشیده نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =