سایت عظیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی احداث می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با خرید ۴۴ هکتار زمین از وزارت دفاع، سایت عظیم علوم پزشکی شهید بهشتی که شامل تمام دانشکده ها، خوابگاه ها و ستاد مرکزی است، احداث می شود.

به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محمد آقاجانی امروز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس پیشین و سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: خرید شهرکی به مساحت ۴۴ هکتار از زمین های وزارت دفاع در میدان نوبنیاد و در جوار زمین های متعلق به دانشگاه از دیگر اقداماتی بود که در دو سال گذشته در این دانشگاه صورت گرفت و اکنون در مرحله نهایی قرار دارد.
آقاجانی افزود: به معنای دیگر پس از ۳۳ سال مفهوم واقعی دانشگاه محقق و تمام مجموعه دانشگاه تجمیع می شود.
وی در این مراسم که در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: در چهار دوره با دکتر زالی افتخار همکاری داشتم. دوره نخست به دوره دانشجویی مربوط می شود که در سال ۶۲ با فاصله چند ماه وارد دانشگاه شهید بهشتی شدیم. دومین دوره به ریاست ایشان در این دانشگاه مربوط است که مسئولیت بیمارستان امام حسین (ع) را بر عهده داشتم. همچنین در دوره سوم همکاری نیز مسئولیت درمان کشور بر عهده من و ریاست سازمان نظام پزشکی بر عهده دکتر زالی بود. دوره چهارم نیز ۲ سال مسئولیت من در دانشگاه شهید بهشتی است.
آقاجانی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در دوره مدیریت دو ساله خود در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: دانشگاه بزرگ شهید بهشتی بیشترین تهدیدها و فرصت ها را دارد، اما به رغم حضور دانشجویان و استادان شایسته جایگاه بین المللی درخور ندارد.
وی در مورد عوامل و علل کسب نکردن چنین جایگاهی عنوان کرد: نبود برنامه ریزی دراز مدت، نداشتن ثبات مدیریتی و بهره وری و جدیت در کار از جمله اصلی ترین عوامل عقب ماندگی است.
آقاجانی ادامه داد: در دو سال پیش تورم نیروی انسانی به ویژه در رده پشتیبانی باعث شده بود بهره وری کاهش یابد. 

بدهی میلیاردی دانشگاه 
رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دو سال پیش دانشگاه یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت که آن را زمین گیر کرده بود. زیر ساخت های فیزیکی دانشگاه به ۳۳ سال پیش باز می گردد و اکنون دچار فرسودگی است.
آقاجانی گفت: این دانشگاه با ۱۴ هزار دانشجو، پردیس مرکزی ندارد. وجود دانشکده و خوابگاه های بسیار باعث مدیریت بسیار پرهزینه آن ها شده است.
وی تصریح کرد: مدیریت مجموعه دانشگاه سنتی است؛ در حالی که سایر دانشگاه های علوم پزشکی از طرح تحول بهره های بسیار برده اند.

پروژه بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی شهدای تجریش در دستور کار است 

آقاجانی در ادامه گفت: با صرفه جویی جدید در هزینه ها و شرایط دشوار اقتصادی، بدهی دانشگاه از یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که اکنون با مطالبات همخوانی دارد.
وی با تاکید بر اینکه در دو سال گذشته پروژه بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی شهدای تجریش در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: این پروژه تاکنون ۳۷ درصد پیشرفت داشته و مشکلات اصل آن هموار شده است.
رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تلاش ها برای رشد بودجه عمرانی دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: بودجه دانشگاه رشد خوبی داشته است؛ اما عقب ماندگی در بودجه همچنان نیازمند تلاش و پیگیری است.
آقاجانی از تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی پیشرفته که تا پیش از این دانشگاه فاقد آن بود، خبر داد و گفت: ساختمان این آزمایشگاه در حال ساخت است و بخشی از تجهیزات آن وارد کشور شده است.
وی در ادامه به بهره برداری و ساخت چند کلینیک تخصصی در دوره مدیریت خود اشاره کرد و گفت: آموزش پزشکی رکن اصلی است که به رغم آن شاهد افت کیفیت آموزش پزشکی هستیم. با این وجود نقشه جذب هیات علمی بر اساس نیازهای موجود ترسیم شده است و بیش از ۳۰۰ عضو هیات علمی جوان و برجسته به دانشگاه اضافه شد.
آقاجانی افزود: در دو سال گذشته تولید مقالات ۳۶.۵ درصد و کیفیت محصولات ۴۱.۵ درصد رشد کرده و دانشگاه به سرانه سه مقاله به ازای هر عضو هیات علمی دست یافته است.
وی تصریح کرد: رشد ۳۰ درصدی شرکت های دانش بنیان و انعقاد قرارداد همکاری در حوزه های مختلف حکایت از توجه به فناوری است. همچنین دو درصد از درآمد دانشگاه نیز به پژوهش اختصاص یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =