تفکر مخاطب با کتاب دگرگون و هدایت می‌شود

تهران - ایرنا- عضو کمیسیون هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی ،گفت: کتاب خواندن حال انسان را خوب می‌کند اما کتاب در اصل معرفتی مشترک است که تفکر انسان را دگرگون کرده و مسیر او را هدایت می‌کند.

امیراسماعیل آذر روز دوشنبه درباره‌ تاثیر روند برگزاری هفته‌ کتاب در ترویج و ترغیب کتاب‌خوانی گفت: هر فعل و انفعالی در حوزه‌ کتاب حتی کوچک امری مثبت و موثر است اما اگر به درستی انجام نشود، ارزش‌ها را به ضدارزش تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد:  باید از متخصصان و کارآمدان حوزه‌ کتاب برای تروج کتاب‌خوانی در هفته‌ کتاب استفاده شود چرا که اگر در این حوزه‌ متخصصان و دانشمندان تراز اول حضور فعالی نداشته باشند، نتیجه‌ این فعالیت‌ها بی‌ثمر خواهد بود.

وی تصریح کرد: کارشناسان برتر حوزه‌ کتاب باید کتاب‌های خوب که ارزش خواندن دارند را به مردم معرفی کنند و ضمن هدایت مخاطبان برای خواندن کتاب، آن‌ها را در مسیر مطالعه همراهی کنند و این نقش مهم و غیرقابل انکار اهالی حوزه‌ی کتاب است.

آذر با تاکید بر نیازسنجی کتاب‌ها قبل از تولید و انتشار آن‌ها گفت: برای اینکه مخاطب به خواندن کتاب علاقه پیدا کند ابتدا باید نیازسنجی شود و سپس کتاب‌های عمومی با هدف تقویت مطالعه و ایجاد انگیزه میان مردم با قیمت‌های مناسب و کم‌ترین سود در اختیارشان قرار گیرد. البته کتاب‌های تخصصی نیز به دلیل اینکه مخاطبانی کم‌تر و محدودتر نسبت به کتاب‌های عمومی دارد، می‌تواند هم ‌تراز با خود کتاب به‌ فروش برسد یعنی نیازی به کاهش قیمت اثر نیست. البته تمام این مسائل بستگی به کاغذ و قیمت آن دارد.
بر اساس  اعلام بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نقش موثر مدارس در فرهنگ‌سازی کتاب تصریح کرد: حضور و دخالت دولت در مدارس مخصوصا در مقطع دبستان و ابتدایی برای ارایه‌ یارانه جهت تحصیل تمام دانش‌آموزان در مدارس امری مفید و مثبت در ترویج کتاب‌خوانی است. از نظر من با حضور تیمی کارآمد قطعا می‌توان تصمیماتی اتخاذ کرد و مسیری را جهت برطرف کردن مشکلات حوزه‌ی کتاب و اهالی کتاب فراهم کرد.
وی با اشاره به اهمیت کتابخوانی و نقش آن در زندگی افراد گفت: کتاب خواندن حال انسان را خوب می‌کند اما کتاب در اصل معرفتی مشترک است که تفکر انسان را دگرگون کرده و مسیر او را هدایت می‌کند.
بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =