طرح‎‌های آبخیزداری قزوین در ۶۴ هزار متر مکعب انجام می‌شود

قزوین - ایرنا - طرح‌های آبخیزداری استان قزوین در ۶ شهرستان و در ۶۴ هزار متر مکعب انجام می‌شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی قزوین روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح‌های آبخیزداری در سه سطح گابیون، ملاتی و خشکه چین و با هدف کنترل سیلاب و جلوگیری از فرسایش خاکی انجام می‌شود.

مهدی شاپورزاده با بیان اینکه این طرح‌های آبخیرزداری در ۱۱ حوزه آبخیز استان قزوین انجام می‌شود، اظهار داشت: روستاهای شهید آباد و پروان در شهرستان آوج، روستاهای ساج، شیزند، سینک و برزلجین در شهرستان تاکستان، روستای مرادبیگلو در شهرستان بویین زهرا، روستاهای نوده، چناسک، کهوانک و وندر در شهرستان‌های البرز و آبیک و روستاهای گشنه رود، مدان، فلار، میلک و ماهین در شهرستان قزوین از نقاطی هستند که این طرح‌ها در آن اجرایی می‌شود.

وی همچنین به اعتبارات طرح آبخیزداری اشاره کرد و گفت: اعتبارات این طرح‌ها معادل ۲۳۰ میلیارد ریال و از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است که به نسبت سال گذشته با افزایش ۹۳ درصدی همراه است.

شاپورزاده خاطرنشان کرد: جاری شدن سیلاب و مخاطرات آن در روستاها و نقاط مختلف استان سبب شد که از طرح‌های آبخیزداری برای کنترل این موضوعات استفاده کنیم.

۲۸۰ میلیارد ریال در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی برای انجام طرح‌های منابع طبیعی قزوین اختصاص داده شده که از این میان ۵۰ میلیارد در حوزه طرح‌های بیولوژیک و ۲۳۰ میلیارد ریال نیز در حوزه آبخیزداری هزینه می‌شود.

بیش از ۶۵ درصد مساحت استان قزوین را منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =