اردوغان: ترکیه هرگز با گروه‌های تروریستی مذاکره نمی‌کند

آنکارا- ایرنا- رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در همایش بین المللی تی‌آرتی ورلد در استانبول گفت: طی ۱۸ سال زمامداری خود هرگز با گروه‌های تروریستی سر میز مذاکره ننشسته و نخواهیم نشست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست «بازتاب عقب گرد جهانی سازی در نظم جهان » در چارچوب همایش بین المللی «تی‌آرتی ورلد» با موضوع "چالش‌ها و فرصتهای بحران جهانی‌سازی" در استانبول گفت: طی ۱۸ سال زمامداری خود هرگز با گروه‌های تروریستی سر میز مذاکره ننشسته و نخواهیم نشست. 

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه کشورهایی که به دلیل عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه، دیگر از این کشور حمایت نمی‌کنند افزود: آن‌ها درکی از دموکراسی ندارند. ترکیه به خاک، آزادی و منافع هیچ کشوری چشم طمع ندارد. کسانی که از روی اعتراض به اظهارنظر درباره عملیات چشمه صلح نمی‌پردازند به نظر من از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند. کشورهایی که مرزهای‌شان به جای ریختن عرق و خون، با نشستن سر میز و جدول‌کشی تعیین شده است هرگز تبدیل به دولت واقعی نشده‌اند. 

وی مدعی شد که ترکیه تنها به دلیل همبستگی با خواهران و برادران خود در آنجا حضور دارد و تصریح کرد: این بینش را افرادی که "یک قطره نفت را با ارزش‌تر از خون می‌دانند" درک نمی‌کنند. کسانی که به جای همبستگی با ترکیه، می پندارند دردسر گروه‌های تروریستی و پناهجویان تا ابد تنها برای ما خواهد بود بسیار در اشتباه هستند. 

اردوغان با انتقاد از حمایت آمریکا از نیروهای دمکراتیک سوریه تأکید کرد: ۳۰ هزار تریلر حامل سلاح و مهمات از عراق به شمال سوریه منتقل شد. این را چگونه برای افکارعمومی و در دایره دموکراسی توضیح خواهند داد؟

اردوغان در ادامه در مورد توافق حاصله میان ترکیه و آمریکا برای خروج گروه ی.پ.گ/پ.ک.ک از شمال سوریه گفت: ما نه با گروه تروریستی، بلکه با آمریکا توافق کردیم. برخی می‌خواهند اصل قضیه را منحرف کنند، اما چنین چیزی وجود ندارد. 

وی افزود: انتظار ما از متحدان آمریکایی خود این است که این بار به قول‌های خود پایبند باشند. (توافق با آمریکا) اگر اجرایی شود، چه بهتر، اما اگر نشد پس از پایان مهلت ۱۲۰ ساعته به عملیات خود ادامه می‌دهیم.

اردوغان با اشاره به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: منطقه امن را تحت حفاظت قرار خواهیم داد، برنامه‌ها و پروژه‌هایمان آماده است. ما بر این اساس گام‌های خود را بر می‌داریم.

ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی.پ.گ) بیان کرد.

عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه با مخالفت گسترده بسیاری از کشورهای جهان همراه بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =