۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای امهال تسهیلات کشاورزی چهارمحال و بختیاری تخصیص یافت

شهرکرد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: در مرحله سوم طرح امهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار به استان تخصیص داده شد.

الله‌کرم نصیری روز دوشنبه در جلسه کارگروه بررسی بند(خ) ماده ۳۳ برنامه ششم توسعه افزود: ۸۰ درصد این اعتبار معادل ۳۲۰ میلیارد ریال آن به بانک کشاورزی تخصیص داده می‌شود و مابقی آن بین سایر بانک‌های عامل توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: اعتبارات دو مرحله قبل در استان به طور کامل جذب شده است و تنها ۵۰ میلیارد ریال آن که به حوزه مدیریت بحران تخصیص داده شده بود، باقی مانده که جذب آن بر اساس اعلام نیاز به بانک کشاورزی واگذار می‌شود.

نصیری تصریح کرد: محدودیت اعتبار در حوزه امهال وام‌های بهره‌برداران خسارت‌دیده بخش کشاورزی وجود ندارد و بانک‌های عامل می‌توانند با سرعت‌بخشی به روند کار در جذب سریع‌تر اعتبارات اقدام کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: براساس بند (خ) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه، بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام‌های دریافتی کشاورزان خسارت دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل وام آنان به مدت ۳ سال و تعیین میزان خسارت، توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

نصیری افزود: بانک‌های عامل موظف هستند تا عملکرد خود را هر دو هفته یکبار به دبیرخانه گزارش دهند.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری بیش از ۶۶ هزار بهره بردار در بخش زراغی، باغی، شیلات و دامپروری دارد که این تعداد سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول تولید و روانه بازار مصرف می کنند.

بانک مرکزی موضوع بند (خ) ماده «۳۳» قانون برنامه ششم توسعه کشور در خصوص امهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه در سال زراعی ۱۳۹۷‌-۱۳۹۶ را به مدت ۳سال به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرده است.

این بخشنامه به شماره ۲۱۷۸۸۹‌/۹۷ مورخ ۲۵‌/۰۶‌/۱۳۹۷ و بر اساس تصویب‌نامه‌های شماره ۴۹۷۵۰‌/ت۵۵۵۵۸ها مورخ ۲۱‌/۴‌/۱۳۹۷ هیأت وزیران و اصلاحیه آن به شماره ۷۴۱۶۶‌/ت۵۵۶۹۵ها مورخ ۶‌/۶‌/۱۳۹۷ صادر و به شرح زیر به شبکه بانکی ابلاغ شده است:

"کارگروه موضوع بند (خ) ماده (۳۳) قانون برنامه ششم توسعه موظف است صرفا پس از اعلام استان‌هایی که در سال زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار گرفته و توسط سازمان مدیریت بحران کشور به استانداری‌ها اعلام شده اند، مشمولین واجد بهره مندی از امهال تسهیلات موضوع این تصویب نامه را به بانک های عامل جهت امهال۳ساله تسهیلات متقاضیان معرفی نمایند."

بر این اساس از بانک ها خواسته شده با معرفی مشمولین واجد شرایط امهال تسهیلات از طریق کارگروه مندرج در مصوبه دولت، مراتب را در چارچوب ضوابط بانکی اجرا و عملکرد تصویب‌نامه‌های موصوف در مقاطع سه ماهه را به بانک مرکزی ارسال کنند تا متعاقباً مراتب جهت تأمین هزینه سه ساله امهال به سازمان برنامه و بودجه کشور منعکس شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =