صادرات کالا از منطقه آزاد اروند به ۶۴۰ میلیون دلار رسید

آبادان - ایرنا - معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کار منطقه آزاد اروند گفت: در نیمه نخست سال جاری صادرات کالا از منطقه آزاد اروند به ۶۴۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است.

سیدعلی موسوی دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه میزان صادرات بنادر آبادان، خرمشهر و مرز تجاری شلمچه در مدت ۶ ماهه سال گذشته را ۲۸۱ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: میزان ترانزیت کالا از منطقه آزاد اروند طی این مدت بیش از ۱۳۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸۰۰ درصد رشد داشته است.

 معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار منطقه آزاد اروند عمده صادرات کالا از منطقه آزاد اروند را انواع روغن های صنعتی، محصولات مصنوعی و فلزی، شیلات، خرما، خشکبار و محصولات پایین دستی پتروشیمی عنوان کرد و گفت: مقصد صادرات کالا عمدتا کشورهای عراق، کویت،امارات، قطر، چین، استرالیا، نیوزلند بوده است.

موسوی ارزآوری را یکی از مزایای ورود گردشگران به منطقه آزاد اروند بیان کرد و گفت:  در کنار ۲ مقوله کالا و خدمات ورود گردشگران به منطقه آزاد اروند موجب ارزآوری می شود که در حال گسترش است.

وی اظهار داشت: به منظور حمایت از صادرکنندگان کالا و تولید کنندگان کالا در منطقه آزاد اروند ضمن ارائه بسته های آموزشی تخصصی رایگان و یا یارانه ای ثبت سفارش برای این واحدها حذف شده است.

موسوی در ادامه گفت: برای حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کالا و واحدهای تولیدی مجوز بهره برداری آنها از یک ساله به پنج ساله صادر می شود .

وی تسهیل ورود و خروج ارزی از مشکلات صادرکنندگان عنوان کرد و گفت:  با تعریف سامانه ای در مناطق آزاد مشکل نقل و انتقال ارزی تسهیل شد و صادرکنندگان می توانند  ارز صادراتی خود را وارد کشور کنند.

 موسوی حمایت از صنایع دانش بنیان را از دیگر برنامه های منطقه آزاد اروند برشمرد و گفت: تقویت تشکل ها و اتحادیه های صادراتی یکی از راهبردی مهم صادرات در منطقه آزاد اروند است.

وی توسعه زیرساخت های صادراتی و راههای ارتباطی با کشورهای همسایه از  جمله اقدامات و راهبردهای اساسی ما در بخش صادرات منطقه آزاد اروند عنوان کرد و گفت: تسهیل در رویه ها و دستورالعمل های صادرات و پایش قوانین مخل در زمینه صنایع تولیدی و  فعالان اقتصادی از جمله راهبردی است که در راستای روان سازی تجاری و رونق کسب و کار در دست پیگیری است.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است. 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =