تحرک بدنی و کاهش وزن مانع بروز سرطان پستان می‌شود

تهران - ایرنا - رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: افزایش تحرک بدنی و کاهش وزن می‌تواند مانع بروز سرطان پستان شود.

دکتر علی قنبری مطلق روز دوشنبه در پنجمین پویش ملی سرطان پستان در بیمارستان امام خمینی ( ره) به عوامل ابتلا به سرطان پستان اشاره کرد و گفت: یکی از عواملی که در بروز سرطان از جمله پستان بسیار تاثیرگذار است، کم تحرکی است.
وی با اشاره به اینکه اثبات شده که کم تحرکی سرطان پستان را افزایش می دهد، افزود: مطالعه ای در ایران انجام شده نشان می دهد که اصلاح کم تحرکی بیشترین نقش را در کاهش بروز سرطان و مرگ و میر ناشی از آن دارد.
وی با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد ایرانی ها به اندازه کافی تحرک بدنی ندارند، تاکید کرد: این در حالی است که افزایش تحرک بدنی به هر نسبتی احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد.
وی، افزایش وزن را عامل دیگری در ابتلا به سرطان پستان دانست و گفت: حدود ۶۵ درصد زنان ایرانی افزایش وزن دارند.
قنبری مطلق ادامه داد: مصرف سیگار نیز در ابتلا و افزایش به سرطان از جمله پستان نقش زیادی دارد.
وی افزود: آلودگی هوا هم در بروز سرطان موثر است اما احتمالا نقش و اهمیت آن نسبت به عوامل دیگر کمتر است.

رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: معاینات دوره ای در پیشگیری و تشخیص زودهنگام نقش زیادی دارد که معاینه هم توسط خود زنان و هم از سوی پزشکان قابل انجام است.
وی افزود: در بررسی انجام شده در وزارت بهداشت نشان می دهد که از هر ۱۰۰ نفری که به سرطان پستان مبتلا می شوند حدود ۸۰ نفر زنده می مانند، این موضوع نشان می دهد که سرطان پستان درمان پذیر است.
قنبری مطلق گفت: در ۱۰ سال گذشته با افزایش آگاهی عمومی و انجام روش های تشخیص زودهنگام ، تشخیص سرطان پستان در ایران بهتر شده و بقای عمر بیماران افزایش یافته است .
وی افزود: بین ۱۳ هزار تا ۱۴ هزار نفر سالانه در کشور به سرطان پستان مبتلا می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =