لزوم آسیب شناسی و بهینه سازی برنامه های اربعین

تهران- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر لزوم آسیب شناسی و بهینه سازی برنامه های اربعین تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم برای اربعین آینده کارها و فعالیت‌های بهتری انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب که امروز (دوشنبه) در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری سخن می‌گفت، افزود: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای بهتر و کم خطر برگزار شدن مراسم اربعین و نتیجه بخش بودن آن باید برنامه ریزی و تلاش کنند.
وی با بیان اینکه رئیس سازمان حج و زیارت همچنان درعراق حضور دارد و از نزدیک درحال بررسی آسیب ها است، اظهار داشت: بعثه و سازمان حج در اربعین آینده برنامه دقیق تر و حضور ممتازتری خواهند داشت.
سرپرست حجاج ایرانی، اربعین را یک عملیات فراسازمانی توصیف کرد و گفت: حاکمیت برای این مراسم هزینه هایی انجام دهد و ما هم به عنوان خدمتگزار زائران باید در مسیر برگزاری هرچه بهتر این مراسم حرکت و تلاش کنیم.
نواب برگزاری خوب مراسم اربعین امسال در داخل ایران و عراق را از الطاف الهی دانست و افزود: دلدادگی مردم به راه و اهداف امام حسین (ع) جز با عنایات الهی امکان پذیر نیست و  خداوند باریتعالی مغناطیسی ایجاد کرده که موجب شده است در اربعین همه دل ها به سمت کربلا هدایت شوند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: هم مردم عراق در این مراسم از زائران خوب پذیرایی کردند و درخشیدند و هم مردم ایران آمادگی خوبی داشتند که از این فرصت بهره ببرند و بسیاری از زائران این پیاده روی را به قصد قربت و خالصانه انجام دادند.  
وی با اشاره به اینکه تغذیه، اسکان، حمل و نقل و بهداشت و درمان هر کدام سهمی در خدمت رسانی به زائران اربعین دارند، اهمیت فعالیت های فرهنگی را یادآور شد و گفت: همه این خدمات برای آن است که برنامه های فرهنگی به خوبی برگزار و از این فرصت گرانبها برای راهنمایی معنوی زائران بهره گرفته شود.
نواب همچنین به آثار عزاداری برای اهل بیت پیامبر(ص) در ماه‌های محرم و صفر بر روی انسان اشاره کرد و گفت: باید سعی کنیم که دراین ماه‌ها با راه اهل بیت پیوند خورده و تلاش کنیم که در ماه‌های بعد این مسیر را حفظ نماییم.
نواب استقامت در یک مسیر را برای انسان نتیجه بخش دانست و افزود: اگر انسان کاری را چند صباحی انجام دهد و رها کند، آن کار تفننی می شود و فایده و اثری ندارد اما استقامت و مقاومت در آن راه است که می تواند انسان را به نتیجه برساند.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری رمز پیروزی در مقابل مستکبرین را مقاومت عنوان کردند، افزود: مقاومت و استقامت موجب می شود که کار پیش رفته و نتیجه داشته باشد، لذا کسانی که خودسازی می کنند حتی اگر مورد توهین دیگران هم قرار گیرند آن را رها نمی کنند.
نواب افزود: امسال حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار زائر در مراسم اربعین عاشقانه به سمت کربلا حرکت کردند، این بندگان خداجوی افرادی هستند که باریتعالی در قرآن   می فرماید: "أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ" افراد صالحی که ان شاءالله در خدمت حضرت ولی عصر(عج) حاکم بر زمین خواهند شد.
وی همچنین لزوم مراقبت از اعمال را یادآور شد و گفت: از لقمه ای که انسان تناول  می کند تا رعایت حقوق دیگران، همه اهمیت دارد، هر کدام از ما حقی از حقوق جامعه و افراد بدستمان است و باید مراقب باشیم که نکند بخاطرخوشحال کردن فردی حق دیگری را تضییع کنیم.
نماینده ولی فقیه تصریح کرد: زمانی که انسان با مسئله ای روبرو می شود باید ضمن بررسی جوانب مختلف آن به حق عمل کند و در نظر داشته باشد که فردای قیامت باید در مقابل صاحب حق پاسخگو باشد.
وی با اشاره به اینکه حضرت علی (ع) می فرماید: " لا یَحمِلُ هذَا العَلَمَ اِلاّ اَهلُ البَصَرِ وَ الصَّبر- این پرچم را آن کسانی که دارای دو خصوصیت بصیرت و استقامت هستند، میتوانند بردست بگیرند" برلزوم بصیرت داشتن درکارها تاکید کرد و گفت: پرچم خدمت به جامعه را کسی می تواند بلند کند که اهل بصیرت، شناخت، دقت و بررسی و صبر و بردباری باشد و نسبت به مسایل و مواضع حق از دانش لازم برخوردار باشد و دراین صورت بعد از اربعین می تواند برای همه اربعینی ها، رواقی از نور برای خدمتگزاری به امام حسین(ع) و شهدای گرانقدرکربلا باشد که اربعین را آفریدند.                              

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =