کارنامه جناح های سیاسی و جلب آرای مردم

تهران- ایرنا- انتخابات به عنوان یک فرصت و زمینه ای برای امکان مشارکت نیروهای سیاسی در مدیریت کشور به شمار می رود و بدین ترتیب هر جریان سیاسی را ملزم می دارد که برای تضمین موفقیت با بررسی و نقد عملکرد خود، نقشه راه منتهی به پیروزی را ترسیم کند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛  عملکرد جناح های سیاسی از جمله راه های دستیابی به میزان مقبولیت عمومی آنها به شمار می رود و اینک به دلیل نزدیکی به موسم انتخابات، واکاوی این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا می کند و به همین دلیل تحرکاتی در میان بخشی از سپهر سیاسی کشور مشاهده می شود.

جریان موسوم به اصلاح طلبان اگرچه در چند انتخابات گذشته نشان دادند مورد اقبال مردم قرار دارند اما همچنان با اتخاذ رویکردی واقع بینانه ضمن بازنگری در کارنامه خود، می کوشند راهبردی جامع و عملی برای نیل به اهداف خود ارایه دهند.

اما در میان اصولگرایان که ظاهرا چندان نگرانی در خصوص موانعی مانند تایید صلاحیت نامزدهای خود ندارند، وضع به گونه ای دیگر است. به طوری که آنچه بیش از همه از جبهه آنان شنیده می شود، نه ارایه برنامه و سیاست های انتخاباتی، بلکه طرح ادعاهایی به منظور تخریب جریان مقابل است.

اردوگاه اصلاح طلبان

 آسیب شناسی، اولویت ها و راهبردهای جریان اصلاحات برای ورود به انتخابات

توصیه های چهره ها و فعالان این جریان

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت وگو با روزنامه اعتماد می گوید: اصلاح‌طلبان ابتدا نیاز دارند تا گفتمانی را از اساس برای خود تدوین کنند... وقتی که جبهه اصلاحات تعریف شاخصی نداشته باشد هر که در یک موقعیت مناسبی عضو جبهه اصلاحات می‌شود و در موقعیت نامناسب از این جبهه جدا می‌شود. این نکته‌ای کلیدی است بالاخره شهروندان هم بابت رای خود از ما مطالبه‌گری می‌کنند.  این تحلیلی هم که برخی می‌گویند استقبال شهروندان از انتخابات اسفندماه کم است با آمارها همخوانی ندارد...ما باید آنها را به‌ صورت مطلق برای مشارکت در انتخابات تشویق کنیم و از مشارکت مشروط نگوییم. اصلاح‌طلبان اگر فکر می‌کنند هر قدر مشارکت مردم بالاتر باشد احتمال رای آوردن آنها بیشتر است نباید به هیچ‌ وجه راهی غیر از مسیر صندوق رای را نشان بدهند. زمزمه لیست ندادن و اما و اگر آوردن از الان اراده شرکت یکپارچه در انتخابات را سست می‌کند نیروهای فعال سیاسی را منفعل و بی‌انگیزه می‌کند و هم‌صدایی با معاندان و براندازان را تداعی می‌کند. تا آخرین لحظه و تا آخرین نفری که می‌تواند حتی یک قدم بهتر برای کشور بردارد باید اصلاحات از انتخابات و صندوق رای استفاده کند. این حق ماست؛ حتی اگر نتیجه چنین مشارکتی، رای آوردن تندروترین و افراطی‌ترین جناح‌های سیاسی داخلی باشد. حداقل نتیجه مسیر صندوق رای این است که مخالفان ما بدترین عملکرد را خواهند داشت و دور بعد مردم به جناحی دیگر رای می‌دهند.

صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: تبادل نقد و نظر میان چهره‌ها و جریان‌های درون جبهه اصلاح‌طلبان اگر با دقت و همه‌جانبه‌نگری لازم انجام شود، به نحوی که یأس و ناامیدی و نیز سرخوردگی از صندوق رأی را درپی نداشته باشد، حتما منشأ خیر و برکت و سرمایه رونق و حضور فعال مردم در امر تعیین سرنوشت خواهد شد. همان چیزی که به قول آقای رسایی، نماینده سابق تهران (که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ مطرح کرد) اگر محقق شود، افراطیون- پایداری‌چیان مخالف حضور حداکثری مردم- را مجددا به وادی حیرت خواهد برد.

هرا صدراعظم نوری عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح‌طلب در گفت وگو با خبرگزاری فارس بیان داشت: درباره درصد حضور زنان در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در جلسات مجمع زنان اصلاح‌طلب بحث‌هایی صورت گرفته است، چون ما معتقدیم باید مشارکت زنان بیشتر باشد.  

علی صوفی دبیر کل حزب پیش‌روی اصلاحات در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا در ارتباط با آخرین فعالیت‌های انتخاباتی این حزب اظهار کرد: ما برنامه‌ای جدایی برای شرکت در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی نداریم. از آنجایی که عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستیم و پذیرفتیم که جزو احزابی باشیم که با شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان نیز هماهنگی و همکاری کند، از اقدام تکی برای انتخابات پیش رو پرهیز می‌کنیم.

فعالیت‌های انتخاباتی حزب پیش‌روی اصلاحات با جبهه اصلاح‌طلبان هماهنگ و هم راستا خواهد بود. دلیل این تاکید، جلوگیری از تفرقه، موازی کاری ها و رقابت های داخلی میان احزاب اصلاح‌طلب است. اصلاح طلبان به تجربه دریافتند که به شرطی می توانند در انتخابات موفق باشند که انسجام خود را حفظ کرده و همچنین اجماع داشته باشند. اصلاح طلبان از تکثر کاندیدها همچون اتفاقی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ افتاد یا وزن کشی که احزاب در شورای شهر دوم تهران انجام دادند درس گرفتند که به صورت اجماعی حرکت کنند و از دادن لیست های متعدد پرهیز کنند. حرکت اصلاح طلبان در قالب شورای هماهنگی و جبهه‌ای است و همه احزاب یک لیست واحد ارایه می کنند.

اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی درباره تازه‌ترین فعالیت‌های انتخاباتی این حزب به این خبرگزاری گفت: کمیته انتخابات حزب فعال است و در قالب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کند. ما در حزب ارزیابی‌های خود را انجام داده و افراد را ترغیب و تشویق می کنیم تا در انتخابات نامزد شوند، ولی در نهایت در قالب شورای عالی سیاستگذاری اقدام خواهیم کرد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان نامزدهای اصلاح‌طلبان را تایید کند، ما در همه حوزه‌ها نامزد خواهیم داشت، تصریح کرد: نگاه ما بیشتر به میزان توانایی استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب است. اگر نامزد ما در همه حوزه‌ها تایید صلاحیت شوند، لیست انتخاباتی ارایه خواهیم کرد و در غیر این صورت در حوزه‌هایی که نامزد نداشته باشیم، لیست نخواهیم داشت و این حوزه‌ها بدون رقیب خواهند ماند که نتیجه آن کاهش آرا خواهد بود.

زهرا صدراعظم نوری عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح‌طلب در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره درصد حضور زنان در فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان اظهار داشت: در خصوص درصد حضور زنان در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در جلسات مجمع زنان اصلاح‌طلب بحث‌هایی صورت گرفته است، چون ما معتقدیم باید مشارکت زنان بیشتر باشد. ما باید بتوانیم در لیست انتخابات اصلاح‌طلبان، زنانی را که شایستگی لازم را دارند قرار دهیم تا مشارکت گسترده زنان را در پای صندوق‌های رأی رقم بزنند. ان‌شاءالله برای میزان درصد حضور زنان در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان با شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز گفت‌وگو خواهیم کرد و نظرات مجمع زنان اصلاح‌طلب به آنها منعکس خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چند درصد از لیست انتخابات اصلاح‌طلبان را زنان تشکیل دهند، گفت: هر چه درصد حضور زنان در لیست انتخاباتی بیشتر باشد بهتر است، اما ما به دنبال حضور بالای ۳۰ درصد زنان در لیست‌های انتخاباتی خواهیم بود و امیدواریم به درصد قابل توجهی دست پیدا کنیم.

رسانه ها در این باره چه می گویند؟

روزنامه شرق در گزارشی با تیتر لیست‌های حداقلی، مشارکت حداکثری درباره راهبرد جدید انتخاباتی اصلاح‌طلبان نوشت: اصلاح‌طلبان می‌خواهند در همه حوزه‌ها فهرست بدهند اما در صورت رد صلاحیت صرفا برای واردکردن نیروهای موسوم به اصلاح‌طلب جای خالی فهرست‌ها را پر نکنند تا از گزند انتقادهای احتمالی آینده و مشابه انتقادهایی که به فهرست امید می‌شد، در امان باشند...

روزنامه آرمان ملی در گزارشی تحلیل می نویسد: نه به ائتلاف! شاید این موضوع تا چندی پیش یک گمانه و در حد ایده مطرح می‌شد اما ظاهرا بخشی از اعضای اردوگاه اصلاح‌طلبی تصمیمی برای حضور در انتخابات مانند سال ۹۴ ندارند تا برخی کاندیداهای جریان اصولگرایی در لیست امید قرار بگیرند. تصمیم این بخش از اصلاح‌طلبان با تکیه بر مواضع رییس دولت اصلاحات اتخاذ شده است. آنچه رییس دولت اصلاحات بر آن تاکید دارد تصمیمی است که مجمع روحانیون مبارز تایید کرده است.

این روزنامه در ادامه به طیف دیگری از اصلاح طبان مانند بهزاد نبوی، معصومه ابتکار، محمد هاشمی و زهرا صدراعظم نوری اشاره می کند که معتقد به ائتلاف برای حصول به پیروزی هستند.

مجلس اول و مباحث مربوط به نظارت استصوابی

اظهارنظرهای چهره های سیاسی و حقوقی

هادی غفاری نماینده مجلس اول با در گفت وگو با اعتمادآنلاین گفت: مجلس اول کارآمدترین مجلس پس از انقلاب بوده و تاکید دارد که وجود نماینده‌های مختلف مردم با گرایش‌های متفاوت و متنوع باعث انتخاب چهره‌هایی با گرایش‌های متفاوت در مقام نخست‌وزیری، ریاست و نایب‌رییسی مجلس یا مقام‌ها و مناصب دیگر شده ‌بود. مجلس اول همچنین یکی از رشیدترین مجالس بود و در ادوار ده‌گانه مجلس شورای اسلامی‌ کارآمدترین دوره بود.

او با انتقاد از نظارت استصوابی گفت: حداقل باید فتیله نظارت را پایین‌تر بکشیم؛ یعنی کسی را که فساد بین دارد و روحیه دزدی و بی‌اخلاقی‌اش به تایید ۴ دستگاه قطعی برسد، رد صلاحیت کنند نه اینکه بنده را با ۹ متر عمامه متهم به عدم التزام عملی به اسلام کنند. وای بر من و زن و بچه‌ام که بعد از ۴۰ سال امامت نماز مسجد و سالیان سال مبارزه مرا بی‌دین معرفی می‌کنند و می‌گویند، مسلمان نیستم. مجلس یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی است و کسانی که اسباب حضور کوتوله‌ها را در مجلس فراهم می‌سازند، خیانت بزرگی به انقلاب اسلامی می‌کنند.

نعمت احمدی حقوق‌دان در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: انتخابات اسفند سال جاری از این بابت حائز اهمیت است که در مجلس فعلی اتفاقاتی به وقوع پیوست و اعمالی از بعضی از نمایندگان سر زد که منجر به تشکیل پرونده قضائی برای آنان شد. افرادی که از فیلترها رد شده بودند؛ اما به مناسبت اعمال مجرمانه خود تحت تعقیب قرار گرفتند. حال پرسش این است نظارت در انتخابات مجلس آینده با چه متر و معیاری خواهد بود، افرادی که تأیید صلاحیت می‌شوند، فی‌الواقع صالحینی باشند تا مجلسی را تشکیل دهند، عصاره فضایل ملت و در رأس امور باشند. مجلس اول بدون این نحوه نظارت، به تصریح اعضای آن که هنوز در قید حیات هستند و البته فعالان سیاسی، بهترین مجلس بود؛ پس می‌توان مدل آن را همچنان تسری داد.

دیدگاه رسانه ها

به نوشته روزنامه ابتکار، مدت‌ها است بسیاری از فعالان سیاسی خواستار شفافیت رفتار نهادهای دیگر به ویژه شورای نگهبان در امر تایید یا رد صلاحیت‌ها هستند. حتی خواستار اینکه شرح مذکرات اعضای شورای نگهبان مانند مجلس حداقل اگر زنده از رادیو پخش نمی‌شود اما بعدا گزارش شفاف آن منتشر شود؛ اتفاقی که تاکنون نیفتاده است. در واقع سال‌هاست برای مردم این سوال مطرح است که چرا فلان افراد رد صلاحیت می‌شوند یا چرا فلان مصوبه مجلس که از سوی دولت یا خود نمایندگان ارایه می‌شود، در شورای نگهبان به استناد کلی مخالفت با شرع یا قانون اساسی رد می‌شود. نه تنها توضیح مکفی بیشتری وجود ندارد بلکه حتی مردم نمی‌دانند که از میان این ۱۲ حقوقدان و فقیه عضو شورای نگهبان کدام ‌یک نظر موافق یا مخالف داشته‌اند... این موضوع درست در زمانی قرار گرفته است که تصمیم‌گیری یا تجدیدنظر درباره آن به گفته برخی فعالان سیاسی لازم و ضروری است تا هم از اختلاف‌افکنی جلوگیری شود و هم همه سلیقه‌ها و جریان‌های سیاسی بتوانند در یک فضای کاملا رقابتی و مساوی امکان حضور داشته باشند.

آرمان ملی گزارش داد: به‌نظر می‌رسد در شرایطی که کشور نیاز به اتحاد و همدلی دارد، انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز پیش روست و لزوم مشارکت حداکثری مردم احساس می‌شود شورای نگهبان می‌تواند به نوبه خود زمینه‌های حضور حداکثری جریانات سیاسی را فراهم کند تا شاهد انتخاباتی باشکوه و مجلسی قدرتمند باشیم.

انتخابات همواره محل تلاقی و تضارب آرا و عقاید احزاب و جریان‌های سیاسی است و هر یک کسر بیشتری از مردم را با خود همراه سازند خواهند توانست اکثریت بالای مجلس را به‌دست گیرند. این در حالی است که به اذعان قاطبه اصلاح‌طلبان و حتی جریانات مستقل در انتخابات مجلس شرایط برابر نیست و به دلیل برخی فیلترهای نظارتی و رد صلاحیت‌ها شرایط انتخابات برابر و حداکثری فراهم نیامده است. از این جهت است که بسیاری به این مساله معتقدند که باید برای برگزاری انتخاباتی حداکثری با مشارکت گسترده مردم فیلترهای نظارتی باید کمتر لحاظ گردیده و شورای نگهبان نیز با دید وسیع و بازتری نسبت به احراز صلاحیت کاندیداها اقدام کند.  

کدام مجلس در راس امور و بهترین بود و چرا؟؛ این سوالی بود که تارنمای خبرآنلاین آن را با چندین نماینده ادوار مجلس در میان گذاشت و آنها هم از نظرشان درباره بهترین مجالس گفتند. در این نظرسنجی از میان ۱۵ نفر، ۱۰ نفر معتقد هستند که مجلس اول در زمره بهترین مجالس قرار دارد.

رصد جبهه مقابل

روزنامه اعتماد زیر تیتر دوئل جلیلی و قالیباف در مشهد، چنین گزارش می دهد: گاهی اختلافات بر سر سهم‌خواهی‌ها درباره تعداد کرسی‌های پایداری در لیست اصولگرایی بالا می‌گیرد و زیر میز مذاکره می‌زنند، گاهی هم شرایط بر وفق مراد می‌چرخد و باز صحبت‌ها حول لیست واحد و وحدت اصولگرایان گل می‌اندازد...هرچند بعضی اخبار این روزها حکایت از آن دارد که گویا جلیلی چندان هم بدش نمی‌آید به‌ جای رفتن به خیابان پاستور، به ساختمان هرمی‌شکل میدان بهارستان برود، تا مگر آنجا سکونشین شود. اما پرسش اینجاست اگر قرار باشد سعید جلیلی به عنوان سرلیستی از سوی جبهه پایداری معرفی شود، این سرلیستی برای کدام شهر و استان قرار است بسته شود!؟ از مهم‌ترین پایگاه‌های پایداری در طول این سال‌ها قم، مشهد، اصفهان و البته تهران بوده است؛ جلیلی سیاستمدار مشهدی است که وجاهت ایستادن در ستون‌های بالایی فهرست‌های انتخاباتی اصولگرایان را دارد. با این حساب، شاید جدی‌ترین گمانه‌ای که به عنوان محل حضور او در انتخابات مطرح باشد، شهرهای مشهد و تهران است.

در ادامه این گزارش آمده است: چنانکه چندی‌ پیش نیز زمزمه‌هایی درباره سرلیستی او از تهران به گوش رسید. اما پرسش مهم‌تر وقتی مطرح می‌شود که در صورت سرلیستی او، آیا باید شاهد رویارویی «آقاتهرانی» و «جلیلی» باشیم!؟ به هر حال بعید است که یک جبهه سیاسی، دبیرکل خود را به گزینه‌ای دیگر ترجیح دهد. این بحث‌ها اما مطرح بود که ناگهان زمزمه‌هایی از سرلیستی جلیلی، این‌بار در مشهد به گوش رسید. اما اینجا هم باز علامت سوالی وجود دارد و آن، متوجه محمدباقر قالیباف است. فردی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ روش و منشی دیگر در پیش گرفت و با طرح «نو اصولگرایی» و «مجلس نو» در قد و قامت لیدر سیاسی ظاهر شد.

روزنامه شرق نیز در گزارشی می نویسد: به نظر می‌رسد تقسیم کار در اردوگاه اصولگرایی کامل شده است. سعید جلیلی از تهران برای مجلس نامزد می‌شود که در این صورت گزینه اصلی ریاست مجلس خواهد بود و باقر قالیباف هم خودش را برای ۱۴۰۰ و جانشینی روحانی آماده می‌کند و البته دوستان و نزدیکان را هم وارد مجلس می‌کند تا در دولت آینده کمترین چالش را با مجلس یازدهم داشته باشد. او نخستین فرد از جریان اصولگرایی بود که بدون توجه به دیگران و بازی‌های ائتلاف و وحدت، در قامت یک لیدر چند ماه قبل یک فراخوان ویدئویی از خودش منتشر کرد که در آن جوانان اصولگرا و انقلابی را دعوت به نهضت ثبت‌نام در انتخابات مجلس می‌کرد. قالیباف که دیگر به بازی‌ها و چهره‌های قدیمی و سنتی اصولگرایی امیدی ندارد به دنبال این است که جریان جدیدی با چهره‌هایی جدید، جوان و وفادار به خود تحت عنوان «نواصولگرایی» به وجود آورد. برای همین بعید است بین دولتی که ریاستش با قالیباف است و مجلسی که ریاستش با سعید جلیلی است، چالشی پیش نیاید حتی اگر قالیباف موفق شود بخشی از بدنه جوان مورد نظرش را وارد مجلس کند.

خبرگزاری ایسنا در مطلبی با تیتر کلاف سردرگم اصولگرایان پس از درگذشت آیت‌الله، به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله مهدوی کنی گزارش داد:  پنج سال از آن روز گذشته اما خلاء شیوخی چون مهدوی‌کنی همچنان در سیاست ایرانی به خصوص در میان اصولگرایان به چشم می‌آید.  تا امروز که پنج سال از فوت دبیر کل بانفوذ جامعه روحانیت مبارز می‌گذرد، این تشکل سیاسی قدیمی که روزگاری پر از چهره‌های تاثیرگذار و بانفوذ بود فقط در تعارفات میان اصولگرایان به عنوان یکی از مراجع تصمیم‌گیری شناخته شده، اما در عمل جمنا از یک سو، جبهه پایداری از سوی دیگر، جبهه پیروان از دیگر سو و یاران علی لاریجانی از سویی متفاوت، هر کدام بخشی از جریان اصولگرایی را به دست گرفته و به سویی که می‌خواهند می‌کشند.

به نظر می‌رسد حضور بیشتر و البته دادن آزادی عمل به امثال ناطق‌نوری در جامعه روحانیت مبارز شاید بتواند نخ تسبیحی برای اصولگرایان باشد تا دانه‌های پراکنده جناح راست را همانند دوران اقتدار مهدوی‌کنی حول یک محور  و به دور از هیاهو و تندروی جمع کند. اتفاقی که به این آسانی و با حضور در یکی دو جلسه خاص امکان‌پذیر نیست، ولی نشانه هایی از وقوع آن در اعمال و گفتار برخی از اصولگرایان بانفوذ دیده می‌شود و اگر جناح راست از این فرصت استفاده نکند شاید همان‌ها که از روز انتشار خبر حضور ناطق در جلسه جامعه روحانیت شروع به تبلیغات علیه او کرده اند رشته تسبیح اصولگرایان را به دست گیرند و مانند سال ۸۴ معجزه دیگری را به کشور تحمیل کنند.

اردوگاه اصولگرایان

 اولویت ها و راهبردهای اصولگرایان برای ورود به رقابت های انتخاباتی

 تارنمای راه دانا: اصلاح طلبان حضور زنان در ورزشگاه را برای برنامه های تبلیغاتی انتخابات آینده به عنوان دستاورد دولت روحانی معرفی می‌کنند. احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت:‌ در انتخابات آنهایی که با شفافیت به میدان آمده‌اند و در تمامی امورات خود (زندگی، کار، عملکرد، اموال) شفاف بوده‌اند و با فساد مبارزه همیشگی کرده‌اند قطعاً با اقبال عمومی مواجه خواهند شد.  نامزدهایی که در طول زندگی خود همواره خود را در معرض مبارزه با فساد قرار داده‌اند می‌توانند در انتخابات حرفی برای گفتن داشته باشند اما افرادی که در ایام انتخابات به یکباره یادشان می‌افتد که باید در این زمینه کارنامه‌ای را از خود به یادگار داشته باشند برای مردم خوشایند نیست... ساده‌زیستی، مبارزه با فساد و شفافیت از جمله مسائلی است که می‌تواند در انتخابات آینده تأثیرگذار بوده و با اقبال عمومی از سوی مردم مواجه شده و از نامزدهای انتخابات در این زمینه سؤال شود.

احمد علیرضا بیگی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس درباره راهبرد رقابت‌های انتخاباتی برای تشکیل مجلس کارآمد از طرف جریان‌ها و گروه‌های سیاسی به خبرگزاری تسنیم، گفت: از دیدگاه مردم هر ۲ جناح اصلی در به وجود آمدن شرایط فعلی کشور مقصر هستند، حتی اصولگرایان که در قدرت نبوده‌اند، اما در عمل و دادن رأی طوری عمل کرده‌اند که به نحوی خودشان را به عوامل دخیل در به وجود آمدن شرایط فعلی کشور، مرتبط کرده‌اند.

نماینده مردم تبریز در مجلس با تأکید بر اینکه مردم در شرایط فعلی حرف و ایده جدید را انتظار دارند، افزود: ایده جدید این است که ما باید ثروت مردم را به آنها بازگردانیم. ما باید عدالت را در جای جای کشور برقرار کنیم و امکانی را فراهم کنیم که دولت از اقتصاد خارج شود.

 در جبهه مقابل چه می گذرد؟

روزنامه صبح نو مدعی شد: اصلاح‌طلبان در زمین انتخابات مجلس آینده، در صورت مناسب ندیدن شرایط، به قیمت حتی لیست ندادن، حاضر نخواهند بود با جبهه رقیب خود ائتلاف کنند؛ مساله‌ای که در دوره قبلی انتخابات در سال ۹۴، به آن دست زدند و برخی چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی را در لیست خود که نام امید را یدک می‌کشید، جای دادند. البته هدف اصلاح‌طلبان در آن برهه زمانی، کسب اکثریت کرسی‌های مجلس بود که در راستای همان غایت نیز خود را در مقام موتلف جریان رقیب خود دیدند. آنها برای اینکه این اقدام خود را در چشم مخاطبان خود موجه جلوه دهند، به رقیب پسوند «میانه‌رو» چسباندند و آن‌ها را موافق برجام و طرفدار تعامل با جهان معرفی کردند. این در حالی بود که مخالفان سیاسی خود را با عنوان اصول‌گرایان تندرو از صحنه به در کردند.

تارنمای راه دانا در گزارشی آورد: اصلاح طلبان حضور زنان در ورزشگاه را برای برنامه های تبلیغاتی انتخابات آینده به عنوان دستاورد دولت روحانی معرفی می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =