افراد سیگاری در معرض بیماری برگر هستند

تهران - ایرنا- رئیس انجمن جراحان عروق ایران هشدار داد: بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی، نوعی اختلال انسدادی غیرآترواسکلروتیک سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌های کوچک تا متوسط در اندام‌های فوقانی و تحتانی استعمال دخانیات ابتلا به این بیماری را تشدید می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه انجمن جراحان عروق ایران،  محمدرضا کلانتر معتمدی، در نشست هیات مدیره انجمن جراحان عروق ایران در بیمارستان شهدای تجریش، افزود: علت این انسداد التهاب مکرر و پیش رونده و ایجاد لخته در دیواره رگ ها است و از علائم این بیماری می توان به درد متناوب انگشتان و زخم‌های دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا اشاره کرد.

وی با بیان اینکه  بیماری برگر درمان قطعی ندارد و گاه منجر به قطع عضو می شود، ادامه داد: این بیماری شیوع جهانی دارد ولی بیشتر در خاورمیانه، مدیترانه و خاور دور مشاهده می‌شود و شیوع آن با افزایش مصرف سیگار در جوامع نسبت مستقیم دارد.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران، گفت: با توجه به اینکه ابتلا به بیماری برگر معمولاً با استفاده از مشتقات تنباکو به خصوص سیگار ارتباط دارد، تنها راه جلوگیری از پیشروی سریع بیماری در فرد، ترک کامل سیگار و فرآورده‌های تنباکو است.

بر اساس آخرین آمار ها در حال حاضر ۲۴ درصد مردان و ۳,۵ تا ۴ درصد زنان در ایران سیگار می کشند و سن مصرف سیگار به ۱۳ سال هم رسیده است و ماهانه ۵ میلیارد و روزانه افزون بر ۱۶۶میلیون نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =