دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های تهران تدوین شد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر مقاوم‌سازی ساختمان‌های فرسوده تهران گفت: به همین منظور دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران تدوین شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا کرمی محمدی روز دوشنبه در نشست تخصصی بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های متداول شهر تهران که در محل سازمان مدیریت بحران شهر تهران در حال برگزاری است اظهار داشت: شهرداری تهران در سال‌های ۸۷ تا ۸۸ ایده ابتکاری بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران را مطرح کرد که این ایده در آن سال‌ها بایگانی شده بود که توانستیم دستورالعملی را برای اجرایی شدن این طرح تدوین کنیم.

وی افزود: در این طرح می توانیم بهسازی لرزه ای ساختمان های شهر تهران را با حداقل هزینه و حداکثر کارآیی به عنوان هدف اصلی انتخاب کنیم طرح که با پیشگیری از انهدام و فروریختن اساسی ساختمان‌های متدوال آسیب پذیر به افزایش قابل توجه امکان حفظ جان شهروندان تهرانی منجر می شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: کاهش هزینه کلی بهسازی ساختمان و حذف هزینه‌های جانبی آن تا حد امکان به منظور پوشش سطح وسیع تری از ساختمان‌های محدوده هدف از دیگر ویژگی های این طرح است.

۲ میلیون نفر از پایتخت نشینان در بافت فرسوده زندگی می کنند

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در پایتخت حدود ۲ میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می کنند و از میان ۶۰ میلیون نفر جمعیت شهر نشین کل کشور ۱۹ میلیون نفر در محلات حاشیه نشین هستند.

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: در تهران نیز ۴.۵ میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که اگر زلزله ای با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر روی دهد این افراد زیر آوار خواهند ماند.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اگر سه مولفه ناپایداری، ریزدانگی و نفوذپذیری در کنار هم به مقادیر مشخصی وجود داشته باشد آن بافت فرسوده معنا پیدا می کنند افزود: در حال حاضر ۱.۹ میلیون نفر از شهر تهران در منطقه ای زندگی می کنند که بافت فرسوده است و این در حالی است که امروز ۲.۹ میلیون نفر از جمعیت شهر تهران در منطقه ای ساکن هستند که ناپایداری دارد یعنی ۵۰ درصد بلوک مورد نظر مسکونی بافتی ناپایدار دارد.

وی خاطرنشان کرد: در سازمان نوسازی شهر تهران اقدامات خوبی برای بافت فرسوده در حال انجام است اما این اقدام کافی نیست و باید کار موازی دیگری هم انجام شود.

کرمی محمدی تاکید کرد: کار موازی موضوع بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران است که تلاش شده با کار کارشناسی پیش برود و نکته جالب این است که این اقدام را می شود در سایر مناطق کشور هم اجرا کرد.

به گفته وی، اگر در تهران زلزله ای رخ بدهد در شب هنگام ۸ میلیون نفر و در طول روز ۱۲ میلیون نفر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و این بسیار مهم خواهد بود و با توجه به اینکه زلزله محتمل‌ترین خطر تهدید کننده تهران است به همین دلیل سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات زلزله شهر تهران در حال آماده سازی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: این سامانه به واسطه سنسورهای نصب شده در بخش‌های مختلف شهر تهران می‌تواند به سرعت میزان خسارت و تلفات ایجاد شده را تخمین بزند.

وی یادآور شد: همچنین سامانه هشدار سریع وقوع زلزله در دست اجرا است که به واسطه همان سنسورها می‌تواند تنها چند ثانیه قبل از رسیدن زلزله به شهر تهران ما را خبر کند تا حداقل شیرهای گاز و آب بسته شود.

۱۳۰ دکل مخابراتی در تهران نصب می شود

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: قرار است ۱۳۰ دکل مخابراتی بزرگ در سطح شهر تهران نصب شود تا ارتباط پایدار را بعد از وقوع زلزله تامین کند که البته این سیستم در مراحل طراحی اولیه قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: یک سیستم دیگر با عنوان سامانه پیش‌بینی و هشدار سیلاب شهر تهران در دست طراحی است زیرا در اطراف تهران رودخانه‌های زیادی وجود دارد که پتانسیل وقوع سیلاب را دارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یادآور شد: در حال حاضر هشت ایستگاه هواشناسی در ارتفاعات تهران نصب شده است و قرار است ۱۰ ایستگاه دیگر هم نصب شود که وظیفه تشخیص وقوع سیلاب را دارند.

به گفته وی، تلاش کردیم برای جلوگیری از وقوع سیلاب کانال‌های جمع آوری آبهای سطحی شهر تهران تکمیل شده و پیش از ورود به فصل آبی این کانالها لایروبی شوند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی دیگر از مشکلات شهر تهران را موضوع فروریزش و فرونشست اعلام کرد و گفت: در تهران فروریزش اهمیت بیشتری دارد زیرا یکباره رخ می دهد و به تاسیسات شهری آسیب‌های زیادی وارد می کند.

به گفته وی، در کنار طراحی این سامانه‌ها کمپین شهر آماده را راه اندازی کردیم که بخش‌های مختلفی از جمله خانه‌های دوام دارد و همچنین قرار است به داوطلبان آموزش‌های دوره بحران داده شود.

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات سازمان مدیریت بحران طرح مدرسه آماده است که در این طرح شناسه مدارس تهران جمع آوری شده و یک هزار و ۶۸۰ مدیر مدرسه آموزش‌های لازم را دیده و به ۱۲ هزار و ۲۰۰ دانش آموز آموزش‌هایی ارایه شده است.

به گفته وی، همچنین ۱۱۰ پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران وجود دارد که در ۲۲ پایگاه لوازم و تجهیزات مورد نیاز وجود دارد که تعدادی از سوله های مدیریت بحران به کاربری ورزشی تبدیل شده که با پیگیری شورای شهر تهران تلاش می کنیم این پایگاه را به مدیریت بحران تبدیل کنیم و همچنین مدیریت بحران شهر تهران استان های معین کل کشور است که باید با امکانات و بودجه بهتر در خدمت شهروندان تهرانی و هموطنانمان در تمام استان ها باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =