۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 906
کد خبر: 83524950
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دفاع از حقوق کارگران در چارچوب قانون است

اراک - ایرنا - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دفاع از حقوق کارگران از جمله کارگران واحدهای هپکو و آذرآب اراک در چارچوب قانون است و اینجانب برای حل مشکلات این قشر در کنار آنها هستم اما در کنار ریل با هیچ کارگری همراه نمی‌شوم.

«محمد شریعتمداری» روز دوشنبه در جریان سفر به استان مرکزی در نشست ستاد راهبری اقتصادی مقاومتی این استان در اراک افزود: مشکلات واحدهای هپکو و آذرآب ساختاری و تاریخی است، ریشه اصلی این واحدها در واگذاری به اشخاص است و راه‌حل اصلی رفع مشکلات این واحدها نیز در واگذاری است.

وی بیان کرد: در استان مرکزی ۲ هزار و ۷۳۹ واحد صنعتی فعال وجود دارد که ۴۰ واحد آن در شرایط بحرانی و خاص است و تعدادی از واحدها مانند هپکو و آذرآب در کشور صدای زیادی کردند و در هر نشست بررسی مشکلات کارگران هپکو و آذرآب بر پرداخت حقوق این قشرتاکید شده اما آنچه مورد نیاز کارگران این واحدها است، تعین تکلیف مالکیت واحدهای صنعتی است تا کارگران بدانند آینده آنها در خطر نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: حمایت از کارگران تنها در چارچوب قانون انجام می‌شود، اگر نظم اجتماعی برهم خورد امکان حمایت نیست و، در راستای حق و حقوق کارگران همه تلاش‌ها به کار گرفته شده‌است و هیچ کوتاهی صورت نمی‌گیرد و تلاش شده است تا تصمیمات اخذ شده به بهترین شکل اجرایی شود.

وی گفت: آذرآب چشم و چراغ صنعت ایران است مگر می‌توان این واحد تولیدی را رها کرد، یک عذرخواهی به مردم و کارگران بدهکار هستیم زیرا باید زودتر از اینها وضعیت مالکیت این واحدها مشخص می‌شد.

شریعتمداری اظهار داشت: تعداد زیادی از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور خصوصی‌سازی شده، اگر تحت شرایطی تعدادی از آنها مطلوب نبود باید تصمیم گرفته شود که برگردد، نباید معطل شد.

وی تصریح کرد:وقتی اعلام می‌شود حقوق کارگر واحدهای مشکل دار پرداخت شد، منظور حداقل حقوق است، باید این درد را احساس کرد که کارگران شرایط سختی دارند و باید مشکلات صنفی آنها با گوش جان شندیده شود.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: حفظ اشتغال موجود مهمترین برنامه و هدف مهم دولت است و  از همه ابزارها استفاده می‌شود تا اشتغال‌های موجود کشور حفظ شود.

شریعتمداری گفت: سرمایه‌گذاری خارجی به روی کشور بسته شده‌است، فشار را  از روی دولت‌ به شرکت‌ها و از شرکت‌ها به افراد و اشخاص آورده اند تا سرمایه‌گذاری صورت نگیرد و این واقعیت است و آثار این امر بر روی اشتغال و اقتصاد است اما جمهوری اسلامی از راه‌کارهای فرعی بر حل این مشکل اهتمام کرده است.

وی عنوان کرد:  اشتغال روستایی با نظارت در کشور پیش می‌رود، اسامی افرادی که تسهیلات چهار درصد و ۶ درصد گرفته‌اند در سایت وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در راستای بند الف تبصره ۱۸ به دلیل برخی منابع اعتباری در سال گذشته و ۶ ماه امسال، کارنامه درخشانی وجود ندارد که امید است در ۶ ماهه دوم سال با تمهیداتی که در تامین منابع در دولت اخذ شده تلاش‌های جدی تری صورت گیرد و این بخش به کمک اشتغال کشور آید.

شریعتمداری گفت: اگر تمام طرح ها، برنامه‌ها و فعالیت های اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گیرد ممکن به برنامه مد نظر دست پیدا نکنیم که نیاز است استان‌ها در ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی پالایشی از برنامه‌های این ستاد داشته باشند.

وی عنوان کرد: باید نقاط ضعف‌های گذشته بررسی شود و اگر اشکالات و موانعی برای فعالیت مردم است باید در کوتاهترین زمان ممکن حل و فصل و گره‌گشایی شود.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های جمهوری اسلامی وجود اختیارات خوب در سطوح استانی است و  اختیارات استانداران در سطح مناطق خدمتی خود خوب است و انتظار است اقتدار استانداران به عنوان نماینده حکومت در استان‌های کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: دستورات لازم استانداران به زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و برای همگان لازم است که اجرا کنند.

شریعتمداری عنوان کرد: در تفیض اختیارات نیز هر اختیاری از ستاد مرکزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد به شرطی که آن اختیار تفیضش موجب سلب اختیار سایر استان‌ها نشود، به صورت استانی به استانداران داده می شود.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نظام سلطه جهانی ایران را در راستای جلوگیری از فروش نفت خام تهدید می کند اما نمی‌داند رهبر معظم انقلاب سال‌های گذشته بارها بیان فرمودند که آرزوی حقیقی من آن است که روزی در چاه‌های نفت ایران بسته شود و اقتصاد ایران بر مبنای بدون نفت پایه‌گذاری شود.

شریعتمداری گفت: حالا قلدران غربی ما را با آرزوی رهبر تهدید می‌کنند؟ این امر برای ملت و دولت ایران فرصت مغتنم و ارزشمندی است تا در شرایطی که فشار به کشور وارد می‌کنند تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابعی که باید در مجموعه حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی کشور را از حیث درآمد بسازد را به حداقل برسانند اما غافلند که کشور روی پای خود ایستاده و در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف با رشد و افزایش اشتغال همراه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش  با تبریک روز اراک ادامه داد: امام راحل شخصیتی برجسته نه برای جهان اسلام بلکه برای بشریت است و استان مرکزی افتخار محل تولد این شخصیت ارزشمند را دارد و این افتخار به تنهایی برای این استان کافی است.

بررسی مسائل کارگری استان مرکزی در کارگروه  ملی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست  گفت: مشکلات و مسایل کارگری استان مرکزی چندین نوبت با حضور مسئولان استانی در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ملی بررسی شد و تصمیمات کارگشایی اتخاذ شده‌است.
«حاتم شاه‌کرمی» افزود: نشست ساماندهی وچاره اندیشی شرکت صنایع آذرآب اراک نیز همین هفته با حضور نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در سطح ملی برگزار می‌شود که بدون شک تصمیمات راهگشایی نیز در این خصوص اتخاذ می‌شود.
وی اظهار کرد: باوجود اینکه برخی افراد از مسایل موجود سوء استفاده می‌کنند، شاخص ها و شرایط صنعتی و کارگری استان مرکزی مطلوب  است  و مشکلات ومسایل ۲ واحد صنعتی این استان نیز در دست بررسی است که به زودی مرتفع می‌شود.
معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: مقوله کار سخت و زیان‌آور در نشست‌های متعددی که در سطح استان و کشور مورد بررسی قرار گرفته است و طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور، آیین‌نامه این مهم اصلاح شده که بعد از تصویب در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اجرایی می شود.
شاه‌کرمی در خصوص قرارداده‌های موقت هم گفت: آیین‌نامه جدید این موضوع نیز تدوین شده که پس از تصویب برای اجرا به دولت ابلاغ می‌شود.
وی در خصوص اصلاح ترکیب هیات‌های تشخیص و تجدید نظر وصول مطالبات تامین اجتماعی نیز گفت: دستور بررسی این موضوع از سوی مقام وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ابلاغ شده که به زودی اجرایی می‌شود.

عملکرد استان مرکزی در پرداخت تسهیلات اشتغال خرد روستایی مطلوب است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه این نشست گفت: عملکرد استان مرکزی در پرداخت تسهیلات اشتغال خرد روستایی مطلوب ارزیابی می شود.
«عیسی منصوری» افزود: دولت نسبت به پرداخت تسهیلات اشتغال مسئولیت سنگینی برعهده دارد و بر اساس دستورالعملی که به استان‌ها ابلاغ شده انتظار می رود کمیته نظارت استان برخورد درستی با همه دست‌اندرکارانی که در این مهم فعالیت دارند داشته باشد و منابع موجود به سمت سوی گره‌گشایی از مشکلات اشتغال هدایت می‌شود.
وی اظهار داشت: بر اساس داده‌های سامانه ناظر در استان مرکزی چند نوع مغایرت مشاهده می شود که بر این اساس حدود ۱۱ درصد طرح‌های استان با دریافت وثیقه مازاد توسط بانک‌ها مواجه اند که مسئولان بانکها باید در این خصوص باید حمایت از متقاضیان را در دستور کار قرار دهند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در شرایطی پرداخت تسهیلات به متقاضیان به صورت مستقیم انجام شده که باید بررسی شود و در محل اجرایی طرح نیز حدود ۲ درصد مغایرت در استان وجود دارد که باید اصلاح شود.
منصوری اضافه کرد: در حوزه ایجاد اشتغال با وجود اینکه طرح ها هنوز تمام نشده، حجم سرمایه در تخصیص منابع بسیار بالا بوده و باید دقت شود که  تسهیلات ثبت شده در سامانه کارا با واقعیت منطبق نیست و انتظار می رود کمیته نظارت فعالیت خود را گسترده‌تر کرده ونتایج این مهم نیز به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس شود.
وی افزود: در مناطق روستایی خارج  از ناحیه و شهرک صنعتی امکان پرداخت سرمایه در گردش صرف وجود دارد و ابلاغیه تکمیل طرح‌های نیمه تمام نیز شامل طرح‌های سرمایه در گردش نمی شود چرا که این طرح سرمایه در گردش حداکثر ۱۸ ماه فرصت وجود دارد و این اجازه به این طرح ها داده نشده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: به ازای هر کدام از طرح‌ها و سیاست‌های فعال بازار کار یک دستورالعمل ابلاغ و در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.
منصوری بیان کرد: در مورد مشاغل خانگی انتظار می رود پرداخت تسهیلات را تنها راه حل این مهم ندانیم و از الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی استفاده شود.
وی گفت: به گفته مسئولان استانی ۳۰ درصد اشتغال استان را نهادهای حمایتی ایجاد می کنند که باید یک گزارش مدون در این خصوص تدوین و برای بازدید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی تثبیت اشتغال موجود را رویکرد اصلی این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: مسئولان ذی‌ربط استانی نیز باید این مهم را به جای اشتغال جدید در دستور کار خود قرار دهند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha