۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 83524875
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش ۲ درصدی نرخ بیکاری در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان امسال تعداد بیکاران استان نسبت به تابستان سال قبل به میزان ۲ درصد کاهش یافته است.

قاسم میرمرسلی روز دوشنبه اعلام کرد: طرح آمارگیری نیروی کار در هر فصل به صورت نمونه‌ای با مراجعه به هزار و ۵۲۶ خانوار ساکن در مناطق شهری و روستایی استان اردبیل اجرا شد که در این طرح افراد بالای ۱۰ سال از لحاظ وضعیت اقتصادی مورد بررسی قرار گرفتند.

وی افزود: بر اساس نتایج این آمارگیری بیش از ۴۸ درصد جمعیت در سن کار مشغول فعالیت‌های اقتصادی بودند به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد، این شاخص نسبت به تابستان سال قبل ۹ درصد کاهش یافته است.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیشتر نشان می دهد که ۹ درصد از جمعیت فعال استان بیکار بودند و روند تغییرات نشان دهنده کاهش ۲ درصدی نرخ بیکاری نسبت به تابستان سال قبل است.

میرمرسلی ادامه داد: در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال نرخ بیکاری متغیر بوده به طوری که ۱۷.۲ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکارند و تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این رقم نسبت به تابستان سال قبل ۳.۷ درصد کاهش یافته است.

وی به بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز اشاره کرد و گفت: در تابستان سال جاری ۱۹.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بودند و این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان گذشته به میزان ۹ درصد تعدیل شده است.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر را یادآور شد و گفت: این بررسی‌ها نشان می‌دهد  که در تابستان امسال به میزان ۷.۴ درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی اعم از فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بودند.

میرمرسلی اضافه کرد: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان امسال بخش خدمات با ۳۹.۷ درصد بیشترین سهم و بخش‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۳۵ و ۲۵.۴ درصد به ترتیب در رده‌های بعدی قرار اشتغال دارند.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: همچنین نتایج نشان می‌دهد که ۸۹ درصد از شاغلان در بخش خصوصی و تنها ۱۱ درصد در بخش عمومی و دولتی مشغول به کار بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =