هواشناسی کردستان در خصوص شدت بارش‌های جوی اطلاعیه صادر کرد

سنندج - ایرنا - هواشناسی کردستان در خصوص شدت بارش‌های جوی در آسمان این استان طی هفته جاری اطلاعیه صادر کرده است.

رئیس اداره پیش‌بینی‌هواشناسی کردستان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می دهد تا پایان هفته جاری به دلیل تداوم انتقال رطوبت و افزایش ناپایداری در سطوح میانی جو، امواج متناوب بارشی از سطح استان عبور می‌کند که بارش باران همراه با رعد و برق، وزش باد گاهی شدید، کاهش دمای حداکثر روزانه به میزان حدود چهار تا ۶ درجه سانتی گراد از جمله تاثیرات این ناپایداری در آسمان کردستان است.

بهرام چاره‌خواه اضافه کرد: این ناپایداری‌ها بر تمام سطح استان تاثیر می گذارد و احتمال آبگرفتگی‎های موقت، بالا آمدن آب رودخانه‎ها، برخورد صائقه، لغزندگی و مه آلود شدن جاده‌های برون شهری از مخاطره‌های این پدیده جوی است.

وی افزود: توصیه می‌شود در این مدت هنگام تردد یا توقف در حاشیه مسیل‌ها، رودخانه‌ها و ارتفاعات احتیاط بیشتری در رانندگی‌ها داشته باشند.

رئیس اداره پیش‌بینی‌هواشناسی کردستان با توجه به اینکه بارش بارن در این استان از عصر روز شنبه آغاز شده است یادآور شد: طی این مدت بیشترین بارش در بانه با ۲۲ میلی‌متر و بهارستان‌ دیواندره با ۱۹ میلی‌متر به ثبت رسیده است.

چاره‌خواه گفت: اما بیشترین بارش ها در ۲۴ ساعت گذشته مربوط به بیجار با ۱۳ میلی‌متر، بهارستان با ۱۲ میلی‎متر، زرینه و و موچش هرکدام با ۹ میلی‌متر است.

وی اضافه کرد: روند کاهشی دما از مهمترین پدیده های پیش بینی در هفته جاری است که در ۲۴ ساعت گذشته حداقل دما با پنج درجه سانتی‌گراد در بابارشانی بیجار و ۶ درجه سانتی‎گراد در زریبنه دیواندره و گرمترین درجه نیز با ۲۵ درجه در سلین اورامان به ثبت رسیده است.

سال گذشته زراعی (اول مهر۱۳۹۷  تا پایان شهریور ۱۳۹۸) به صورت میانگین ۷۶۶ میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با ۵۵۵ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۳۳ درصد رشد برخوردار است.

میزان بارندگی استان در مقایسه میانگین بلند مدت ۳۰ ساله حدود ۵۰۹ میلی متر برآورد شده که در این بخش نیز از رشد ۴۶ درصدی برخوردار بوده است.

سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =