حقوق بین‌الملل امروز محصول همگرایی جامعه جهانی است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: حقوق بین‌المللِ امروز محصول همگرایی جامعه بین‌الملل و محصول تعاملات سازنده کشورهایی است که از جنگ، ستیز و افراطی گری به ستوه آمده‌اند.

حمیدرضا علومی یزدی روز دوشنبه در همایش بین المللی یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل که امروز دوشنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: این همایش به دنبال بررسی ها و مطالعاتی است که در هسته های پژوهشی و علمی برای تبیین اهداف بین المللی در مقابل چند جانبه گرایی انجام شده است.
معاون حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: برگزاری این همایش پیش از هر چیز مدیون حمایت جامعه علمی و دانشگاهی کشور است؛ چرا که جای خود را در دل استادان به دلیل حساسیت موضوع و نزدیکی آن با تحولات روز جهانی و منطقه ای باز کرده و استادان در این همایش همکاری کردند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: پنل های این همایش در چهار موضوع چند جانبه گرایی و توسعه حقوق بین الملل، چند جانبه گرایی یا یکجانبه گرایی و حقوق اقتصادی بین الملل، تاثیر چند جانبه گرایی بر صلح و امنیت بین الملل و همچنین آینده روابط بین الملل در پرتو یکجانبه گرایی به بحث و بررسی گذاشته می شود.
علومی یزدی خاطرنشان کرد: یکجانبه گرایی در مقابل چند جانبه گرایی، ادبیات طولانی در حقوق و روابط بین الملل دارد، اما آن چیزی که امروز ضرورت مطالعه نظری این موضوع را اقتضاء می کند، دامن زدن به یکجانبه گرایی در مقابل میراث سال ها حقوق بین الملل برای تقویت چند جانبه گرایی است.
وی گفت: حقوق بین المللِ امروز محصول همگرایی جامعه بین الملل و محصول تعاملات سازنده کشورهایی است که از جنگ، ستیز و افراطی گری به ستوه آمده اند؛ امروز با وجود این میراث مبتنی بر فهم مشترک، مروجان ایجاد آن در گوشه و کنار دنیا اقداماتی انجام می دهند که صلح و امنیت بین المللی آینده جامعه بشریت و آینده حقوق بین الملل را زیر سوال می برد.
به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی؛ این همایش فرصتی برای بررسی بی طرفانه، عالمانه و دقیق موضوع یکجانبه گرایی در مقابل چند جانبه گرایی در پرتو تحولات روز بین المللی جامعه جهانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =