۸۲۴ اثر تاریخی و فرهنگی زنجان در فهرست آثار ملی ثبت شده است

زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: تاکنون ۸۲۴ اثر در این استان اعم از میراث تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

یحیی رحمتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۷۶۰ مورد از این آثار ثبت شده شامل میراث تاریخی غیر منقول و ۲۰ مورد شامل آثار منقول است.

وی ادامه داد: تا کنون در استان زنجان ۶ اثر طبیعی و ۳۸ اثر معنوی و ناملموس نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده است.  

رحمتی اظهار داشت: "عزاداری هشتم و یازدهم محرم زنجانی ها"، "آیین های سوگواری روز سوم شهادت امام حسین (ع) در زنجان"، "مهارت سنتی پخت آش ترش"،  "فنون و مهارت سفالگری روستای گلابر"، "فنون و مهارت تنور سازی روستای گلابر"، "فنون و مهارت پخت غذای آیینی دویمج" و بازی محلی"کولونگ آغاجی" از جمله آثار معنوی و ناملموس ثبت شده درفهرست آثار ملی استان است.  

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان تا کنون حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی در سطح این استان شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، وجود بزرگترین گنبد آجری جهان، شگفت انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی های مردان نمکی با قدمت بیش از ۲هزار سال، طولانی ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان نواز، استان زنجان را به میزبانی پرجاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است.
گنبد سلطانیه یکی از ۱۷ میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
بنای رختشویخانه توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود یک صد سال پیش با کاربری انحصاری شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان، در مرکز این شهر احداث شده است.
بنای رخشتویخانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال ۱۳۷۷ به عنوان موزه مردم شناسی زنجان  مورد بازدید گردشگران و علاقه مندان قرار می گیرد.
غار کتله خور از طولانی ترین و شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان است که در ۸۰ کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تا کنون حدود ۲۲ کیلومتر از این غار آهکی نقشه برداری و شناسایی شده و در زمان حاضر یک مسیر ۲ کیلومتری در آن برای بازدید گردشگران مهیا است.
'مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون ۶ مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت برخی از مومیایی مردان نمکی به بیش از ۲ هزار سال می رسد.

هم اکنون از ۶ مومیایی کشف شده،  سه مومیایی 'مردان نمکی' در موزه باستان شناسی زنجان و یک مومیایی نیز در موزه ملی ایران در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.
گفتنی است مرد نمکی نگهداری شده در موزه ملی ایران نیز متعلق به دوره ساسانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =