متوسط وام پرداختی مشاغل خانگی در آذربایجان‌غربی ۸۴ میلیون ریال است

ارومیه - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: متوسط وام پرداختی مشاغل خانگی در استان ۸۴ میلیون و ۱۸۱ هزار ریال برای هر طرح مصوب است که نیاز به سرمایه گذاری کم را برای راه اندازی این نوع مشاغل نشان می‌دهد.

رضا نقی زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در یک سال گذشته با اعتبار ویژه سال ۱۳۹۷ حدود ۱۷۶ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در آذربایجان غربی پرداخت شده که در کل کشور کم نظیر است.

وی اضافه کرد: این میزان تسهیلات در اختیار ۲ هزار و ۸۷ طرح مصوب قرار گرفته و در حال حاضر، صاحبان این طرح ها کسب و کار خود را آغاز کرده اند.

وی بیان کرد: آذربایجان غربی همواره پیشرو در اجرای طرح های اشتغال بوده و در طرح مشاغل خانگی نیز همواره جزء استان های پیشتاز به شمار می رود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ادامه داد: اجرایی کردن بسته طرح مشاغل خانگی نیازمند همکاری و تعامل هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل بوده و سخت‌گیری‌های بی مورد بانک‌های عامل مهمترین مشکل در این طرح محسوب می شود.

نقی زاده با اشاره به اینکه ارومیه با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال برای یک‌هزار و ۴۲ طرح با اشتغال‌زایی برای یک‌هزار و ۶۸ نفر بیشترین آمار پرداختی تسهیلات را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: شهرستان خوی با ۹.۵ میلیارد ریال برای اجرای ۶۵ طرح با اشتغال‌زایی ۲۳۴ نفری، مهاباد با هفت میلیارد ریال برای ۱۱۶ طرح و اشتغال ۱۳۱ نفر و شاهین‌دژ با ۶ میلیارد ریال برای ۱۰۲ طرح و اشتغال ۱۰۲ نفر بیشترین سهم را در اجرای این طرح داشته است.

وی گفت: بیشترین نوع فعالیت در طرح مشاغل خانگی خیاطی، قالی‌بافی، پرورش قارچ و انواع بسته بندی‌ها بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه اعتبار تسهیلات طرح مشاغل خانگی در اواخر نیمه نخست امسال ابلاغ شده‌، تاکنون مبلغی با اعتبار مصوب سال جاری پرداخت نشده و بانک‌های رفاه و توسعه تعاون در حال تشکیل و تکمیل پرونده متقاضیان برای پرداخت تسهیلات ابلاغی هستند.

طرح مشاغل خانگی از جمله طرح های پنجگانه برای ارتقای شاخص های اشتغال در کشور بوده که در برخی استان ها نظیر آذربایجان غربی مورد اقبال واقع شده است.

کاهش میزان وام در نظر گرفته شده برای آذربایجان غربی از سوی بانک مرکزی در سال جاری، مورد انتقاد مدیران بخش کار استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =