بیش از ۱۲۰ هزار زائر از مرز خسروی به کشور بازگشتند

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: بیش از ۱۲۰ هزار زائر اربعین حسینی (ع) در چند روز گذشته که از طریق مرز خسروی عازم عراق شده‌بودند از طریق این مرز به کشور بازگشتند.

مرادعلی تاتار روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در مجموع از ۱۵ مهرماه تاکنون ۱۶۰ هزار زائر اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی برای حضور در پیاده روی بزرگ اربعین عازم عراق شدند که ۹۰ درصد این زائران از طریق این مرز رسمی به کشور بازگشتند.

وی اظهارداشت: برخی موکب ها در مرز خسروی جمع آوری شده ولی برخی دیگر از موکب ها تا پایان بازگشت کامل زوار در مسیر به آن ها خدمات رسانی می کنند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: امسال مرز خسروی برای نخستین سال به روی زائران اربعین حسینی بازگشایی شد که باتلاش همه دستگاه ها و مسئولان پای کار و ستاد اربعین و همکاری خوب مردم و موکب ها و دستگاه های خدمات رسان و همه دست اندرکاران، شاهد خدمات رسانی خوبی به زائران در مرز خسروی بودیم.

تاتار گفت: روند بازگشت زائران ادامه دارد ولی فروکش کرده و به طوری که از صبح امروز شاهد بازگشت ۶۰۰ تن از زائران از مرز خسروی بودیم و این در حالی است که از صبح امروز ۴۰ تن از زائران از این مرز عازم کربلای معلا و عتبات عالیات شده اند.

وی ادامه داد: بازگشت زائران از مرز خسروی شبانه روزی است ولی ساعت عزیمت زائران به عراق از هفت صبح تا ۱۶ عصر است.

 او اضافه کرد: هم اکنون ۵۸ گیت گذرنامه در مرز خسروی فعال است و نیروهای نظامی و امنیتی و مرزبانی نیز پای کار هستند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.         

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

اخبار مرتبط