اردوغان: توانستیم ۱۵۰۰ کیلومتر مربع را در عملیات چشمه صلح تصرف کنیم

آنکارا- ایرنا- رئیس‌جمهور ترکیه درباره عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه گفت: طی ۹ روز ۷۶۵ تروریست را از پای درآوردیم و منطقه‌ای به وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع را از دست تروریست‌ها آزاد کردیم.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در استانبول درباره عملیات «چشمه صلح» ارتش ترکیه در سوریه مدعی شد: تنها طی ۹ روز ۷۶۵ تروریست از جمله سرکرده‌‎های آنها را از پای درآوردیم و منطقه‌ای به وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع را از ظلم و ستم گروه‌های تروریستی آزاد کردیم.

اردوغان در ادامه در مورد توافق حاصله میان ترکیه و آمریکا برای خروج گروه ی.پ.گ/پ.ک.ک از شمال سوریه گفت: ما نه با گروه تروریستی، بلکه با آمریکا توافق کردیم. برخی می‌خواهند اصل قضیه را منحرف کنند، اما چنین چیزی وجود ندارد. 

وی افزود: انتظار ما از متحدان آمریکایی خود این است که این بار به قول‌های خود پایبند باشند. (توافق با آمریکا) اگر اجرایی شود، چه بهتر، اما اگر نشد پس از پایان مهلت ۱۲۰ ساعته به عملیات خود ادامه می‌دهیم.

اردوغان با اشاره به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: منطقه امن را تحت حفاظت قرار خواهیم داد، برنامه‌ها و پروژه‌هایمان آماده است. ما بر این اساس گام‌های خود را بر می‌داریم.

رئیس‌جمهور ترکیه دیروز یکشنبه نیز هشدار داد: در صورتی که واشنگتن به اجرای توافق خود با آنکارا درباره شمال سوریه پایبند نباشد، ترکیه نیز پس از پایان مهلت ۱۲۰ ساعته برای آتش بس، عملیات چشمه صلح را ادامه خواهد داد.

رجب طیب اردوغان اظهار داشت: ترکیه از شروطی که از ابتدا بر آن اصرار می‌کرد، کوچکترین عقب نشینی نکرده است. اگر توافق با آمریکا اجرایی شود، چه بهتر، اگر نشد پس از پایان مهلت ۱۲۰ ساعته به عملیات خود برای سرکوب تروریست‌ها ادامه می‌دهیم.

اردوغان در ادامه گفت: در بخشی از مناطق عملیاتی ما نیروهای ارتش سوریه تحت محافظت روسیه حضور دارند. این موضوع را با پوتین گفت‌وگو خواهیم کرد. باید چاره‌ای برای آن بیندیشیم. موضع ما در مورد حضور نیروهای سوری نیز در منطقه عملیاتی ترکیه نیز همان است. اگر نشود برنامه‌های خود را ادامه خواهیم داد.

او تصریح کرد: متاسفانه طی ۹ روز اخیر کشورمان در معرض هجمه های بسیاری قرار گرفت. دیگر همه پرده ها کنار رفته و چهره‌های واقعی نمایان شده است. انتظارمان در این برهه، حمایت همه کسانی است که در مبارزه با تروریسم صادق هستند.

وی اشاره ای به هجمه ها و نیز مخالفت های داخلی و یا خارجی علیه ترکیه نکرد.

ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی.پ.گ) بیان کرد.

عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه با مخالفت گسترده بسیاری از کشورهای جهان همراه بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =