بیش از ٧ میلیون سند امسال در دفاتر اسناد رسمی ثبت شد

تهران- ایرنا- رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به ارسال طرح ارتقای سند اسناد رسمی به مجلس، گفت: ٧ میلیون و ٣۶٩ هزار و ٨۶٢ سند در ۶ ماهه نخست امسال در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ١٣٢ هزار سند افزایش داشته است.

محمدرضا دشتی اردکانی روز دوشنبه در نشست خبری درخصوص تحولات دستگاه قضایی توضیح داد: تحولات بسیاری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال وقوع و کارگروه های متعددی در این سازمان شکل گرفته است.
وی در رابطه با ارتقای سند رسمی، اظهار داشت: طرح ارتقای اسناد رسمی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حال بررسی در کمیسیون قضایی است و در صورت تصویب بسیاری از مشکلات دستگاه قضا را برطرف می کند.
دشتی اردکانی با اشاره به سخنان رئیس قوه قضائیه مبنی بر ضرورت بازرسی از دفاتر اسناد رسمی به دور از هیاهوهای رسانه ای گفت: نظارت بر دفاتر اسناد رسمی به دور از هیاهوی رسانه ها انجام میشود و قرار است کل دفاتر اسناد رسمی در سراسر کشور در سال ٩٩ بازرسی شوند؛ این بازرسی ها در راستای خدمت رسانی بهتر به شهروندان انجام می شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی درباره حذف قولنامه ها اظهار داشت: قرار نیست مشاوران املاک و قولنامه حذف شوند بلکه قرار است ساماندهی شوند. 
وی ادامه داد: مشاوران املاک طبق قانون سال ١٣١٧ فعالیت می کنند اما قرار است در سال ٩٩ ساماندهی شوند.

تخلفات دفتر اسناد رسمی بسیار پایین است
دشتی اردکانی در پاسخ به سوالی درباره تخلفات دفاتر اسناد رسمی گفت: در ۶ ماهه نخست امسال در مجموع ۶٨۴ بازرسی داشتیم که بیشتر تخلفات شکلی و مربوط به استعلام نگرفتن دفاتر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: دفاتر از چهار مرجع رسمی شامل سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور مالیاتی و کانون سردفتران و دفتریاران، نظارت می شوند؛ بنابراین تخلفات در این حوزه بسیار پایین است.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره ثبت اسناد قطعی غیرمنقول اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست امسال ٧١٣ هزار و ٧٢۵ سند ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ثبت سند غیرمنقول ٨۵ هزار سند کاهش داشته است.

ثبت بیش از یک میلیون سند خودرو 
دشتی اردکانی درباره ثبت سند خودرو افزود: در ۶ ماهه نخست امسال، یک میلیون و ٣٣۴ هزار و ٢۴۵ سند خودرو ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ٢٢ هزار سند رشد داشته است.

واریز ۵۶٩ میلیارد تومان حق ثبت به خزانه
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: در ۶ ماهه نخست امسال، مبلغ ۵۶٩ میلیارد و ١٧٨ میلیون و ۵۴٨ هزار و ٢٩١ تومان حق ثبت وصول و به حساب خزانه واریز شده که این مبلغ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ١۴٩ میلیارد و ٨٨٠ میلیون تومان رشد داشته است.

مسأله ثبت سند خودرو حل شده است
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی درباره ثبت رسمی سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی و اختلاف نظر با نیروی انتظامی اظهار داشت: این قضیه حل شده است؛ نیروی انتظامی تعویض پلاک انجام می دهد و دفاتر اسناد رسمی سند قطعی تنظیم می کنند.
وی ادامه داد: از مجلس، ریاست جمهوری و قوه قضائیه در این خصوص سوال کردیم و همه قطعیت اسناد رسمی را تایید کردند و از مردم هم می خواهیم برای جلوگیری از تضییع حقوق خود اسناد خودرو را در دفاتر اسناد رسمی ثبت کنند.
دشتی اردکانی با تاکید بر ضرورت ثبت اسناد رسمی، خاطرنشان کرد: مسئولان دستگاه قضایی در ادوار گذشته اعلام کردند که بسیاری از پرونده ها در محاکم، به دلیل بی توجهی به ثبت سند رسمی است.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سه سال از تفاهم نامه با کانون سردفتران فرانسه می گذرد و ایران همچنان به اتحادیه جهانی سردفتران نپیوسته است، گفت: کانون سردفتران از سال ها قبل مکاتباتی با اتحادیه جهانی داشت اما آنها اعلام کردند در صورتی که می خواهید به اتحادیه ملحق شوید، باید از نظر شکلی با سایر اعضا یکسان باشید.
وی ادامه داد: امسال قرار است در جاکارتا موضوع الحاق ایران در مجمع عمومی اتحادیه جهانی سردفتران بررسی و اعلام نظر نهایی انجام شود.

منتظر ابلاغ تعرفه های جدید دفاتر اسناد رسمی هستیم
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی درباره تعرفه های جدید دفاتر اسناد رسمی گفت: تعرفه های دفاتر باید هر چهار سال مورد بازنگری قرار می گیرد و از مرداد ماه منتظر ابلاغ تعرفه های جدید هستیم.
وی افزود: بررسی های کارشناسی انجام و به سازمان ثبت اسناد و املاک ارسال شده است و منتظر ابلاغ رئیس قوه قضائیه هستیم.
دشتی اردکانی اضافه کرد: تعرفه ها زیاد افزایش نداشته و به گونه ای تنظیم شده است تا فشار بر مردم وارد نشود.

متوسط درآمد دفاتر اسناد رسمی ٢۵ تا ٣٠ میلیون تومان 
دشتی اردکانی درباره درآمد دفاتر اسناد رسمی گفت: متوسط درآمد دفاتر اسناد رسمی ٢۵ تا ٣٠ میلیون تومان است.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره شاخص های جانمایی دفاتر اسناد رسمی اظهار داشت: محل دفاتر توسط بازرسان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعیین می شوند و کانون سردفتران در این خصوص دخالتی ندارد.
دشتی اردکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اجرای قانون پیش فروش ساختمان و ثبت در دفاتر اسناد رسمی گفت: مردم برای جلوگیری از مشکلات، برای پیش فروش ساختمان به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و فروشندگان موظف به این کار هستند.
وی با اشاره به آتش سوزی میدان حسن آباد و لزوم اسکن دفاتر اظهار داشت: آیین نامه این اقدام دو هفته گذشته تصویب نهایی شده است.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: مردم در ٨٠٠ دفترخانه تهران، برای دریافت گواهینامه مالیاتی می توانند اقدام کنند و کاری که قبلاً تا پنج روز طول می کشید، اکنون یک روزه انجام شود.

۵٩٠٠ دفتر اسناد رسمی زیرخط فقر هستند
در ادامه این نشست، محمد عظیمیان نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی در پاسخ به سوالی درباره هزینه های دفاتر اسناد رسمی گفت: سردفتران کار حاکمیتی انجام می دهند و جای تأسف است که گاهی در برخی برنامه ها با سایر مشاغل مقایسه می شوند.
وی ادامه داد: آمار کارشناسان حوزه سردفتری حاکی از آن است که هر دفترخانه با ۴ کارمند حداقل باید ٢۵ میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشد تا فقط امکان پرداخت حق الزحمه کارکنان فراهم شود.
عظیمیان اضافه کرد: هفت هزار و ٣٠٠ دفتر در سراسر کشور فعال هستند، ۵ هزار و ٩٠٠ دفتر به معنای واقعی زیرخط فقر زندگی می کنند.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی با اشاره به افزایش تعرفه های ثبت اسناد رسمی گفت: افزایش قانونی حق الزحمه دفاتر اسناد رسمی برعهده حاکمیت و قوه قضائیه است.
وی خاطرنشان کرد: در دفاتر اسناد رسمی حداقل ١۵ درصد متعلق به دفتریار، ١۵ درصد متعلق به کارکنان، ١٠ درصد حق کانون سردفتران، بیمه و بازنشستگی است، حدود ١٠ درصد مالیات شغلی است همچنین از مجموع رقم دریافتی در دفاتر اسناد رسمی، هزینه های جاری نیز باید پرداخت شود.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت: بسیاری از همکارانم صورت های خود را با سیلی سرخ نگه داشته اند و انتظار می رود همچنان که به منابع مالی و درآمد پاره ای از دفاتر اسناد رسمی که حدود ٢ درصد از مجموع همکارانم را شامل می شود، در رسانه ها پرداخته می شود، به مشکلات دفاتر اسناد رسمی هم پرداخته شود.

اصلا کمبود دفترخانه اسناد رسمی نداریم
عظیمیان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا کمبود دفترخانه در کشور وجود دارد یانه، گفت: اصلا کمبودی وجود ندارد؛ طبق ماده پنج قانون اسناد رسمی، شاخص تعیین سردفتر برای هر محل جمعیت و درآمد حق ثبت است.
وی اضافه کرد: به ازای ١۵ تا ٢٠ هزار نفر یک سردفتر باید جذب شود همچنین اگر درآمد حق ثبت از حدود متعارف بیشتر شود، سازمان ثبت می تواند تا ٢ دفتر در حوزه اضافه کند.
عظیمیان افزود: اکنون باتوجه به جمعیت و درآمد ماده پنج رعایت نشده و افزایش دفاتر منجر به تعطیلی برخی دیگر شده است؛ بنابراین باید با برنامه ریزی های کارشناسی تعداد دفاتر افزایش یابد.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی تصریح کرد: پذیرش سردفتری در ١٠ سال گذشته خلاف قانون اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به ماده ۶٩ قانون دفاتر اسناد رسمی، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند دفاتر اسناد رسمی دارای انحصار است در حالی که در طول سال ۵٠ تا ٨٠ سردفتر جذب می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =