شاخصه‌های اقتصادی استان مرکزی بهبود یافته است

اراک - ایرنا- استاندار مرکزی گفت: شاخصه‌های اقتصادی این استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل بهبود چشمگیری یافته است.

سید " علی آقازاده" روز دوشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: این استان با وجود سرو صداهایی که در ۲ ماه اخیر در بحث های کارگری ۲ واحد صنعتی هپکو و آذرآب داشته اما شاخصه های اقتصادی آن نسبت به مدت مشابه قبل بهبودهای خوبی داشته است.

وی بیان کرد: نرخ بیکاری استان مرکزی در تابستان ۹۸ به هشت و سه دهم درصد رسید که این نرخ نسبت به مدت مشابه قبل یک درصد کاهش را نشان می دهد و  رتبه فضای کسب و کار استان نیز  از ۱۳ در سال ۹۲ به رتبه ۶ در سال جاری رسیده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: سهم تسهیلات این استان در سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بود که تا پایان سال به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید اما از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که پیش بینی می شود تا پایان سال به ۲۰ هزار میلیارد ریال برسد.

آقازاده اظهار داشت: ۶۰۳ میلیون دلار از ابتدای امسال تاکنون در این استان صادرات غیرنفتی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه قبل سه درصد افزایش یافته است.

وی با بیان  اینکه هپکو و آذرآب پاره تن صنعت کشور و استان مرکزی هستند اما این ۲ واحد از نظر ماهیت کار با یکدیگر متفاوت هستند، اظهار داشت: با پیگیری های شبانه روزی حقوق کارگران هپکو تا پایان شهریورماه پرداخت شده و آذرآب نیز تا پایان مهرماه، ۲ و نیم ماه حقوق معوق دارند.

آقازاده با بیان اینکه  هپکو مشکل کار دارد اما در آذرآب ۳۰ هزار تن سفارش وجود دارد، گفت: یکهزار و ۲۹۰ تن تولید در ۶ ماه اول امسال در آذرآب اراک صورت گرفته و این در حالی است که امکان تولید تا ۲۰ هزار تن تا پایان سال در این شرکت وجود دارد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: انتظار است وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نماینده ویژه ای برای پیگیری مسائل و مشکلات آذرآب در نظر گیرند.

آقا زاده در بخش دیگری از سخنانش در خصوص راهپیمایی اربعین حسینی (ع) گفت: بزرگترین اجتماع انسانی دنیا در اربعین  حسینی (ع) خلق شد و صحنه های وحدت، همبستگی و اتحاد جهان اسلام به جهانیان نمایش داده شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: با وجود تنگناها و مشکلات اقتصادی وضعیت فضای کسب و کار در این استان مطلوب است.

"محمد تقی آبایی هزاوه" افزود: چند واحد صنعتی استان از جمله هپکو و آذرآب با مشکلاتی همراه هستند که مشکلات این واحدها به واسطه سوء مدیریت ها پیش آمده و این واحدها نگین استان مرکزی، کشور و حتی خاورمیانه هستند.

وی تاکید کرد: حل مشکلات کارگری این واحدها به صورت شبانه روزی و با جدیت ادامه دارد و امید است  در آینده نزدیک از این مشکلات گره گشایی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: در ۶ ماهه امسال تعداد حقوق معوق کارگران استان مرکزی نسبت به مدت مشابه قبل ۳۳ درصد کاهش یافته است.

آبایی هزاوه اظهار داشت: تا پایان شهریورماه امسال ۵۹ شرکت تولیدی و صنعتی این استان دارای حقوق معوق بودند اما این تعداد در حال حاضر به ۴۰ شرکت کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: در ۶ ماه نخست سال گذشته هفت هزار و ۱۳۶ کارگر این استان دارای حقوق معوق بودند اما این رقم در ۶ ماهه امسال به پنج هزار و ۳۵ کارگر کاهش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: دادخواست های کارگری این استان در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل ۱۵ درصد کاهش یافته است.

آبایی هزاوه تصریح کرد: فرصت های شغلی ایجاد شده در استان مرکزی در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل ۵۶ درصد افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل ۶۹۷ مورد کاهش یافته که همه نشان از بهبود فضای کسب و کار در استان مرکزی است.

مدیدکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: البته مشکلات زیادی در صنایع استان وجود دارد اما وضعیت نسبت به کشور مطلوب است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha