درخواست جنبلاط و توصیه فرنجیه برای برکناری وزیر خارجه لبنان

بیروت- ایرنا- "ولید جنبلاط" رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان ضمن اشاره به ارائه یک طرح اقتصادی از سوی این حزب، لزوم برخی اصلاحات در داخل کابینه و تغییر برخی وزیران از جمله وزیر خارجه را خواستار شد.

جنبلاط یکشنبه شب در گفتگو با شبکه الجزیره قطر گفت: احزاب سیاسی لبنان از جمله حزب وی برای حل بحران موجود یک سند اقتصادی آماده کرده اند با این وجود باید در داخل کابینه نیز تغییراتی انجام شود از جمله تغییر "جبران باسیل" وزیر خارجه، زیرا ماندن او برای ما امکان‌پذیر نیست.

وی همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی بر مبنای مجموعه ای از اصول انتخاباتی جدید را خواستار شده و گفت، در نشست هئیت دولت که قرار است امروز برای تصویب برنامه‌ها و اقدامات اصلاحی برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

جنبلاط مدعی شد: "حزب‌الله باید با درک عصبانیت مردم، دست از حمایت از جبران باسیل بردارد".

این در حالی است که باسیل وزیر خارجه لبنان پس از مخالفت با تروریستی خواندن حزب الله  و نیز خودداری از محکوم کردن حمله جنبش انصار الله به تاسیسات نفتی عربستان در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با موجی از هجمه ها و انتقادها روبه رو شده است.

از سوی دیگر "سلیمان فرنجیه رهبر حزب مسیحی "المرده" نیز گفت: اگر "میشل عون" رئیس جمهور لبنان می خواهد دوره دوم ریاست جمهوری خود را نجات دهد، چه بسا مجبور شود جبران باسیل را قربانی کند.

به نوشته روزنامه الجمهوریه، فرنجیه پیش از ناآرامی ها در گفتگویی دوستانه با این روزنامه که هدف از آن انتشار صحبت هایش نبود، گفت: "لبنان در مرکز توفان قرار گرفته است و چنانچه اوضاع از طریق تصمیمات شجاعانه و نه موقتی مهار نشود، به سمت بدتر شدن  خواهد رفت.

این روزنامه که امروز با توجه به اوضاع کنونی لبنان صحبت های فرنجیه را منتشر کرده است ، نوشت: وی با هشدار به اینکه وقت کوتاه است تاکید کرد که عون باید با نهایت سرعت ممکن و پیش از اینکه بحران منفجر شود، حرکت کند؛ اکنون تیم ریاست جمهوری در زمینه مدیریت کشور از ۱۰ نمره صفر گرفته است اما در زمینه مانع تراشی در کشور  ۱۰ نمره کامل را می گیرد.
اظهارات جنبلاط و فرنجیه در حالی است که "سعد حریری" نخست‌وزیر لبنان برای حل وضعیت فعلی کشور، طرحی اقتصادی پیشنهاد داده است که  احزاب لبنانی موافقت خود را با این طرح اعلام کردند و قرار است امروز نشست هیئت دولت برای تصویب طرح اصلاحی او تشکیل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =