مردم کانادا سرنوشت دولت جدید این کشور را مشخص می کنند

نیویورک- ایرنا- انتخابات سراسری کانادا  دوشنبه ۲۱ اکتبر (‌۲۹ مهر)‌ برگزار خواهد شد تا در یک رقابت تنگاتنگ و سخت، سرنوشت دولت آینده این کشور را با انتخاب نمایندگان پارلمان مشخص کند.

انتخابات کانادا برای ۳۳۸ کرسی در سراسر کشور برگزار می شود و نتایج اولیه باید حدود ساعت ۸  شب انتخابات (دوشنبه) اعلام شود.

برای تشکیل دولت اکثریت، ۱۷۰  کرسی لازم است و نظرسنجی ها نشان می‌دهد جاستین  ترودو (از حزب لیبرال) و اندرو شیر(از حزب محافظه کار) هنوز به این عدد  نزدیک نیستند با اینکه با رقابت نزدیکی در صدر جدول آرا قرار داشته اند.

جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال، در سال گذشته حتی نمی توانست تصور کند که می‌خواهد برای آینده سیاسی خودش بجنگد. وی در ماه‌های اخیر رسوایی‌های سیاسی متعددی داشته است که همین باعث از دست دادن بسیاری از طرفداران وی شد.

در حاشیه این انتخابات، ترودو روز گذشته اعلام کرد: شیر می خواهد ۵۳ میلیارد دلار، بودجه برنامه مقابله با تغییرات آب و هوایی  کانادا را کاهش دهد.

وی از هواداران خود خواست تا با همکاری  یکدیگر یک دولت مترقی را انتخاب کنند.

"شیر" نیز در اظهار نظر انتخاباتی خود گفت:‌اجازه دهید بی پرده بگویم دولتی جدید به رهبری ترودو احتمالا باید با حزب نئو دموکرات هم ائتلاف بشود که این بدترین نتیجه ممکن را برای کانادایی‌ها خواهد داشت. طرح‌های من کشور را  به حرکت در می آورد ، حال آنکه ترودو احتمالا باید ۱۰۰ روز اول خود را در مذاکرات پشت پرده با نئو دموکرات ها بگذراند.

در رای گیری های پیش از انتخابات تا کنون، لیبرال ها و محافظه کاران در یک رقابت نزدیک قرار دارند اگرچه این بار بر عکس ۴ سال قبل نمی‌توانند اکثریت آرای مجلس را از آن خود کنند.

حزب لیبرال با ۳۱.۸ درصد ‌و حزب محافظه کار با ۳۲ در صد، در صدر قرار دارند. حزب نئودموکرات با رهبری جاگمیت سینگ با  ۱۸درصد،‌ جایگاه سومی را در این انتخابات نشان داده است.

به نظر می‌رسد حزب  نئودموکرات و حزب آینده کبک پس از موفقیت چشمگیر در نظرسنجی ها ، آرا بیشتری جذب کنند. این باعث می‌شود  تعادل قدرت اقلیت در پارلمان حفظ شود.

محافظه کاران در غرب کانادا و لیبرال ها در انتاریو، کبک و آتلانتیک کانادا پیشرو هستند.  نئو دموکرات‌ها تقریباً در رده دوم بعد از لیبرال ها در غرب کانادا قرار دارند. حزب آینده کبک و لیبرال‌ها در کبک بسیار آرای نزدیکی  به هم دارند. حزب مردم تا کنون نتوانسته است رای زیادی به خود اختصاص دهد و تنها امید واقعی آن برای کرسی در مجلس ، ماکسیم برنیه است.

به گفته کارشناسان، به علت نزدیکی برنامه های آینده دو حزب لیبرال و نئو دموکرات در این انتخابات احتمال ائتلاف این دو حزب در پارلمان وجود دارد که باید منتظر بود و نظاره کرد تا شامگاه دوشنبه، سرنوشت این انتخابات چگونه رقم خورده است.


 


 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =